Antysmogowa choinka

Antysmogowa choinka stanęła przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Choinka, jak choinka, ale cała jej iluminacja jest zasilana z rowerowych dynam. Aby więc świeciły się na niej lampki, to ktoś musi popedałować na rowerze. Energia nie pochodzi więc np. ze spalania jakichś paliw, ale z siły ludzkich mięśni.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Antysmogowa choinka przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w akcji „Antysmogowa choinka”. Przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim zaświeciła niecodzienna choinka, na której lampki zasilono z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) – z rowerowych dynam napędzanych siłą ludzkich mięśni. W wydarzeniu wzięli także udział m.in.: Wiceminister Środowiska Mariusz Orion-Jędrysek, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz oraz Dyrektor Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu Adam Płaksej.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję spróbować swoich sił na ustawionych przez urzędem rowerach. Przy choince został zainstalowany specjalny miernik wytworzonej energii, który na bieżąco nmonitorował ilość „wykręconej” zielonej energii. Organizatorzy przygotowali nagrody dla rowerzystów: żywe choinki, odblaski rowerowe i ładowarki solarne.

Przedświąteczna akcja miała na celu promocję zdrowego stylu życia: ruch to zdrowie, a rower może być dobrą alternatywą dla samochodów, które są źródłem komunikacyjnego smogu.

Wojewoda przypomina, że dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Dolnoślązacy mogą wymieniać węglowe „kopciuchy” m.in. na: kotły gazowe, elektryczne oraz instalacje wykorzystujące OZE: pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jest to możliwe dzięki specjalnemu programowi antysmogowemu z budżetem 50 milionów złotych, który Fundusz uruchomił w tym roku. Z programu skorzystało już 19 dolnośląskich samorządów.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites