Apel antysmogowy

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni przyjęli tzw. apel antysmogowy. Skierowany on został do rządu i parlamentu. Chodzi o uchwalenie przepisów, które tworzyłyby ograniczenia jakościowe dla paliw stałych oraz instalacji ich spalania. Na tej samej sesji radni uchwalili też dodatkowe dotacje na ratowanie zabytków. Skorzystają z nich m.in. parafie w pobliskich Bożejowicach i Tomisławiu.

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

XXVII Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

27 października odbyła się XXVII Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W posiedzeniu Sejmiku udział wziął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ewa Mańkowska, Wicemarszałek Województwa oraz Członkowie Zarządu Województwa Dolnośląskiego – Jerzy Michalak i Tadeusz Samborski.

Apel „antysmogowy”, dodatkowe pieniądze na ochronę zabytków i rozwój Jamrozowej Polany oraz ustanowienie roku 2017 Rokiem Reformacji to główne tematy zakończonej właśnie sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Radni podjęli również decyzje o wyznaczeniu jedenastu kolejnych aglomeracji na Dolnym Śląsku oraz przyznaniu honorowych odznaczeń dolnośląskich.

Jedną z istotniejszych kwestii było dofinansowanie Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie. Ośrodek otrzyma od województwa 4 miliony złotych dotacji na inwestycję w rozbudowę i przygotowanie do Otwartych Mistrzostw Europy. Dzięki tym środkom stanie się jedynym takim w Polsce całorocznym obiektem umożliwiającym organizację imprez o randze międzynarodowej.

Dotacja w wysokości 4 mln zł pozwoli na realizację prac związanych z organizacją Otwartych Mistrzostw Europy do 26 lat, które odbędą się w Dusznikach-Zdroju w 2017 roku. Ośrodek zainwestuje m.in. w rozbudowę narciarskich tras biegowych, systemu sztucznego zaśnieżania i oświetlenia, budowę systemu audiowizualnego, zbiornika retencyjnego na wodę, banku śniegu oraz montaż telebimów i głośników w strefie strzelnicy sportowej. Zmiany potrzebne do przeprowadzenia zawodów określiła Międzynarodowa Unia Biathlonu, przyznająca prawo do organizacji mistrzostw. Dzięki nim Centrum na Jamrozowej Polanie uzyska licencję „A”, uprawniającą do organizacji zawodów w randze Mistrzostw Świata.

Poza przekazaniem środków na rozwój biathlonu, w czasie sesji Sejmiku radni przyjęli również uchwałę o przyznaniu dodatkowej dotacji w wysokości 131 tys. zł na ochronę dolnośląskich zabytków. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont kaplicy pogrzebowej w Prochowicach, konserwację kamiennej rzeźby w Stroniu Śląskim i Domu Kata w Chojnowie oraz prace w sześciu parafiach rzymskokatolickich w Tomisławiu, Strzegomiu, Piekarach, Bożejowicach, Kłodzku i Twardocicach. W sumie w 2016 roku województwo dofinansowało 148 projektów restauratorskich i konserwatorskich na łączną kwotę 5 mln zł.

Jednym z tematów sesji Sejmiku była także kwestia poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Radni zwrócili się do rządu i parlamentu z apelem o uchwalenie krajowych przepisów dotyczących ograniczeń jakościowych dla paliw stałych i instalacji ich spalania. Manifest jest związany z pracami nad uchwałą antysmogową.

– Zdajemy sobie sprawę, że walka z zanieczyszczonym powietrzem to problem kompleksowy, który wymaga współpracy wszystkich: rządu, województwa, gmin i mieszkańców. Stąd nasze przesłanie, które kierujemy do władz krajowych. Niepokoi nas niewystarczające zainteresowanie Rady Ministrów tematem smogu i likwidacja jedynego instrumentu wsparcia finansowego dla wymiany pieców węglowych, jakim był program KAWKA – powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Apel antysmogowy nie jest pierwszym krokiem województwa w walce z zanieczyszczeniem powietrza w regionie. W marcu tego roku marszałek Cezary Przybylski powołał „Zespół roboczy ds. jakości powietrza w województwie dolnośląskim”, który zajmuje się wypracowaniem systemowych rozwiązań „antysmogowych”.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites