Aresztowani przestępcy

Bolesławiecki Sąd Rejonowy aresztował na 3 miesiące Jacka Ż., który w Gierałtowie znęcał się nad mieszkającą z nim kobietą i jej dziećmi. Na taki sam okres Sąd aresztował Agnieszkę N., 37-letnią bolesławiankę, która zadała swojemu bratu wiele ciosów nożem. W obu wypadkach czyny przestępców grozić będą surowymi karami i to było jedną z podstaw tymczasowego aresztowania.

Komunikat Prasowy Nr 27/2017 w sprawie tymczasowych aresztowań w Bolesławcu:

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu, w dniu 4 sierpnia 2017 roku Sąd Rejonowy w Bolesławcu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania wobec podejrzanego o dokonanie szeregu przestępstw w tym znęcania się nad osobą najbliższą, grożenia szeregu osobom popełnieniem przestępstw na ich szkodę, nielegalnego posiadania amunicji do broni palnej, prowadzenia pojazdów mechanicznych pomimo obowiązującego sądowego zakazu, a także uwolnienia się i ukrywania przed funkcjonariuszami Policji pomimo jego zatrzymania.

Do popełnienia zarzucanych podejrzanemu przestępstw doszło w Gierałtowie w powiecie bolesławieckim. Według Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, mężczyzna miał znęcać się nad zamieszkującą z nim wspólnie kobietą, a także grozić jej oraz jej dzieciom pozbawieniem życia. Ponadto, Jacek Ż. stanął pod zarzutem kierowania gróźb karalnych pod adresem trzech innych osób. Podejrzanemu zarzucono także kierowanie pojazdami mechanicznymi po drodze publicznej, pomimo obowiązywania orzeczonego przez sąd prawomocnego zakazu oraz nielegalnego posiadania sześciu sztuk amunicji do broni palnej. W trakcie wykonywania z Jackiem Ż. czynności po zatrzymaniu przez Policję, podejrzany samowolnie oddalił się, a następnie ukrył przed funkcjonariuszami. Wobec powyższego, po ponownym ujęciu, postawiono mu także zarzut samouwolnienia się z art. 242 § 1 kk.

Sąd Rejonowy w Bolesławcu, stosując w dniu 4 sierpnia 2017 roku tymczasowe aresztowanie, uwzględnił wniosek Prokuratury uznając, że za orzeczeniem wobec podejrzanego najsurowszego środka zapobiegawczego przemawia grożąca mu surowa kara, obawa ucieczki oraz groźba, że może on ponownie popełnić przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

Za przestępstwo nielegalnego posiadania amunicji Jackowi Ż. grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Przestępstwo znęcania się zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Pozostałe zarzucone podejrzanemu czyny zagrożone są karą do trzech (naruszenie zakazu sądowego) i do dwóch lat pozbawienia wolności (groźby karalne i samouwolnienie się).

Również na trzy miesiące aresztowana została kobieta, która zadała swojemu bratu kilka ciosów nożem, a także groziła mu pozbawieniem życia. Mieszkance Bolesławca postawiono zarzut usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz spowodowania u brata obrażeń skutkujących naruszeniem czynności narządów ciała na okres poniżej dni siedmiu, a także gróźb karalnych.

Do zdarzenia doszło w dniu 4 sierpnia 2017 roku, kiedy 37-letnia mieszkanka Bolesławca zaatakowała nożem swojego brata zadając mu tym narzędziem sześć ciosów w plecy i okolice klatki piersiowej oraz przedramię grożąc mu przy tym pozbawieniem życia. Zadane ciosy spowodowały u pokrzywdzonego obrażenia, skutkujące naruszeniem czynności narządów ciała na okres poniżej dni siedmiu.

Uznano, że swoim zachowaniem, podejrzana zmierzała do spowodowania u zaatakowanego mężczyzny ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratora Rejonowego w Bolesławcu i w dniu 6 sierpnia 2017 roku zastosował wobec Agnieszki N. tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania, uznając, że istnieje uzasadniona obawa, że podejrzana może ponownie popełnić przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, a także wobec faktu, że za popełnione czyny grozi jej surowa kara.

Przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także jego usiłowanie, zagrożone jest karą do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Śledztwa w opisanych powyżej sprawach prowadzone są przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu.

Rzecznik Prasowy
prokurator Tomasz Czułowski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites