„Bezpieczny przejazd”

Przejazdy kolejowe to miejsca, w których dość często dochodzi do wypadków. W Bolesławcu jest jeden taki strzeżony przejazd z barierami. Właśnie tam, przy ulicy Polnej, policjanci i strażnicy z Ochrony Kolei prowadzili akcję, której celem było edukowanie kierowców i innych użytkowników przejazdu w kwestiach bezpiecznego korzystania z niego.

Komunikat KPP w Bolesławcu:

‘’Bezpieczny przejazd’’ – wspólne działania służb.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bolesławieckiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz pracownikami PKP w piątkowy poranek przeprowadzili akcję „Bezpieczny przejazd”. Celem działań było ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach oraz edukacja uczestników na rzecz bezpiecznych zachowań podczas korzystania z przejazdów kolejowych.

Bardzo często do wypadków dochodzi na przejazdach kolejowych i jak pokazują statystyki, do większości z nich przyczynili się sami kierowcy. Jedną z głównych przyczyn wypadków na przejazdach kolejowych jest nieostrożność. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierujących. Podobnie zachowują się piesi i rowerzyści.

Dzisiejsza akcja policji, funkcjonariuszy SOK oraz pracowników PKP na jednym z przejazdów kolejowych na terenie Bolesławca była skierowana na edukację wszystkich uczestników drogi. Przypomniano o najważniejszych zasadach m.in. jakie zagrożenia związane są z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących i pieszych przy przejeździe kolejowym czy przechodzeniu przez torowisko, oraz przepisach z nimi związanych. Przechodnie, rowerzyści oraz kierujący pojazdami otrzymywali od funkcjonariuszy ulotki informacyjne, gadżety oraz kolorowani dla dzieci.

Pamiętajmy:

• dojeżdżając do przejazdu kolejowego powinniśmy zachować szczególną ostrożność;
• BEZWZGLĘDNIE zatrzymać się przed znakiem STOP;
• gdy widzimy czerwony sygnał obowiązkowo zatrzymujemy się przed przejazdem kolejowym;
• czekając przed przejazdem kolejowym, przez który przejeżdża pociąg, możemy ruszyć dopiero po całkowitym uniesieniu się szlabanu i wyłączeniu czerwonego sygnału;
• gdy jesteśmy świadkami zdarzenia natychmiast poinformujmy o tym policję i inne służby ratunkowe;
• na torach zawsze pierwszeństwo ma pociąg!

st. sierż. Marta Kubiak/KPP w Bolesławcu

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites