Bezpłatna komunikacja

Bezpłatna komunikacja

W Bolesławcu dopiero pierwszy miesiąc funkcjonuje bezpłatna miejska komunikacja. Ciekawe więc, czy i tutaj sprawdzą się doświadczenia innych takich miast. W Tomaszowie Mazowieckim o 70% wzrosła np. liczba pasażerów. Ale bezpłatna komunikacja przysługuje tam tylko mieszkańcom miasta, a w Bolesławcu wszystkim. Wzrost liczby pasażerów potwierdzi realizację zamierzonych celów, którymi było ograniczenie prywatnego ruchu samochodów w mieście i tym samym ograniczenie niskiej emisji tym spowodowanej.

Serwis Samorządowy PAP:

Bezpłatna popłaca. Odkąd Tomaszów wprowadził bezpłatną komunikację miejską, mieszkańcy dużo częściej z niej korzystają.

Wzrost o 69,2 proc. liczby pasażerów w granicach administracyjnych miasta – to efekt wprowadzenia w Tomaszowie Mazowieckim bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Tomaszów wprowadził bezpłatną – m.in. dla posiadaczy Karty Tomaszowianina (otrzymują ją mieszkańcy tego miasta, którzy rozliczają się w nim z podatku dochodowego) – komunikację miejską na początku tego roku. Połączył to z wprowadzeniem nowych linii i taryf, nowego rozkładu jazdy wraz ze znaczącym zwiększeniem liczby kursów (o 41 proc. w dni powszednie, o 31 proc. w soboty i 57 proc. w niedziele), zakupem 25 nowoczesnych autobusów hybrydowych oraz modernizacją bazy tomaszowskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (MZK).

W maju 2018 r. firma Public Transport Consulting na zlecenie władz Tomaszowa przeprowadziła kompleksowe badania marketingowe, dotyczące komunikacji miejskiej w tym mieście. Badania objęły wszystkie kursy na każdej linii. Wynika z nich, że w porównaniu do 2017 r. średniomiesięczna liczba pasażerów tomaszowskiej komunikacji miejskiej wzrosła aż o 196 tys. osób, to jest o 57 proc. – w granicach miasta o 193 952 osoby (69,2 proc.), a na obszarze podmiejskim o 1 606 osób (2,5 proc.).

W skali przeciętnego miesiąca popyt na usługi tomaszowskiej komunikacji miejskiej ukształtował się na poziomie 472 903 pasażerów, co daje prawie 6 mln osób rocznie.

Z badań firmy Public Transport Consulting wynika, że wzrost liczby pasażerów w granicach administracyjnych miasta był właśnie wynikiem wprowadzonych przez miasto zmian: m.in. zniesienia opłat za przejazdy, nowego taboru i zwiększonej częstotliwości kursów oraz ich większej regularności.

– Takie wyniki świadczą o tym, że idziemy w dobrym kierunku i na pewno na tym nie poprzestaniemy. W planach mamy m.in. transport elektryczny. Oprócz poprawy komfortu chcemy też dbać o czyste powietrze – podkreśla Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Tomaszowie mogą korzystać m.in. mieszkańcy miasta posiadający Kartę Tomaszowianina, a także osoby zamieszkujące tereny gminy wiejskiej na podstawie Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej. To ukłon w stronę wszystkich osób, które płacą podatki w Tomaszowie Mazowieckim. Kartę Tomaszowianina może bowiem otrzymać każdy mieszkaniec miasta, który rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Tomaszowie Mazowieckim i deklaruje w swoim zeznaniu podatkowym, że miejscem jego zamieszkania jest miasto Tomaszów Mazowiecki (bez względu na to czy osiąga dochód), a także niepełnoletni członkowie jego rodziny w wieku powyżej 7 roku życia. Dzieci w wieku do lat 7 mogą korzystać ze zwolnień i ulg na podstawie karty wydanej rodzicom lub opiekunom prawnym.

Wprowadzony wraz z uruchomieniem bezpłatnej komunikacji miejskiej nowy rozkład jazdy powstał na bazie konsultacji społecznych. Przede wszystkim uproszczono schemat połączeń, a także poprawiono wykorzystanie taboru autobusowego. Poprawiono również częstotliwość i rytmiczność obsługi komunikacyjnej we wszystkich częściach miasta. W ramach tych zmian utworzono też węzeł przesiadkowy w centrum Tomaszowa i zmodernizowano bazę Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Na zakup hybrydowych autobusów i przebudowę bazy Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz tomaszowski Miejski Zakład Komunikacyjny otrzymały unijną dotację. Łączna wartość obu projektów to 59,6 mln zł.

jmk/

Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites