Bezpłatna komunikacja

Kolejne miasta w Polsce wprowdzają bezpłatną komunikację. Od września taką możliwość będą mieli dzieci i młodzież w Jastrzębiu Zdroju. Uczniowie podstawówek będą też z darmo jeździć w Warszawie, a w Krakowie tylko w trakcie roku szkolnego. Na Dolnym Śląsku bezpłatna komunikacja jest w Lubinie, a pod koniec przyszłego roku za darmo będzie też można jeździć w Bolesławcu.

Serwis Samorządowy PAP:

Jechać za darmo. Kolejne miasta wprowadzają bezpłatne bilety komunikacyjne.

Miasta poszerzają ofertę darmowej komunikacji dla mieszkańców. Od września dzieci i młodzież w Jastrzębiu-Zdroju będą mogły korzystać z transportu za zero złotych.

Dzieci, młodzież i studenci, zameldowani w Jastrzębiu-Zdroju, pojadą autobusami za darmo. Przedłożony przez prezydenta miasta, Annę Hetman, projekt uchwały budżetowej, w której zabezpieczone zostały środki na ten cel, zyskał poparcie radnych. Tym samym od września dzieci i młodzież będą mogły korzystać z komunikacji za zero złotych.

„Cieszę się, że od 1 września młodzi jastrzębianie będą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. To dopiero pierwszy etap realizacji moich zamierzeń” – podkreśla Anna Hetman, prezydent miasta. Do bezpłatnych przejazdów będzie upoważniać posiadanie „Karty Jastrzębianina”, czyli e-biletu z taryfą 0 zł. Będzie ona wydawana dzieciom do 7. roku życia, uczniom i studentom na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie na wszystkich liniach MZK wyłącznie w granicach miasta. Jastrzębianin, chcąc korzystać z komunikacji poza granicami swojej miejscowości, powinien posiadać odrębny e-bilet lub kupić bilet u kierowcy.

Rada Warszawy uchwaliła, że od 1 września 2017 roku na podstawie Karty Ucznia uprawnienie do darmowych przejazdów będzie przysługiwało uczniom stołecznych szkół podstawowych i gimnazjów oraz zamieszkującym na terenie miasta. Bezpłatnie nie pojadą studenci ani młodzież licealna.

W Krakowie uczniowie szkół podstawowych będą uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską od 1 września do 30 czerwca 2018 r., czyli przez cały rok szkolny.

Prezydent Jastrzębia-Zdroju chce rozszerzyć akcję darmowych przejazdów. „Propozycja wdrożenia komunikacji za 0 złotych dla wszystkich mieszkańców jest wciąż aktualna. Pracujemy nad tym” – zaznaczyła.

Bezpłatną komunikację miejską oferuje swoim mieszkańcom m.in. Śrem. Według władz miasta wśród korzyści tego rozwiązania jest ograniczenie ruchu pojazdów w mieście i poprawa jakości powietrza atmosferycznego.

Bolesławiec wprowadzenie darmowego transportu planuje w 2018 r. Zdaniem prezydenta miasta, Piotra Romana, „dzisiaj wszędzie jest darmowa komunikacja, tylko nikt o tym nie mówi”.

„Z bezpłatnych przejazdów korzystają jedynie niektóre grupy, np. emeryci lub osoby niepełnosprawne. Tak naprawdę nie można więc mówić o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji tylko o rozszerzeniu bezpłatnej ulgi na wszystkich mieszkańców i przyjezdnych” – podkreślił.

Wśród miast, które zapewniają darmowe przejazdy mieszkańcom są też m.in. Kościerzyna, Łaziska Górne i Lubin.

Źródło: UM Jastrzębia-Zdroju, UM st. Warszawy, UM w Śremie, materiały własne
Kkż/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites