Bezrobocie w subregionie jeleniogórskim

Blisko 38,5 mln zł trafiło w tym roku do Funduszu Pracy w powiatowych urzędach pracy subregionu jeleniogórskiego. Najwięcej do dyspozycji ma Jelenia Góra, a najmniej Bolesławiec i Zgorzelec. To wiąże się z poziomem bezrobocia w tych powiatach. W jeleniogórskim wynosi ono 8,6%, a w bolesławieckim jest najniższy w subregionie i wynosi 4%.

Komunikat DWUP we Wrocławiu:

Ponad 200 mln na wsparcie mieszkańców subregionu jeleniogórskiego.

Briefing rynku pracy subregionu jeleniogórskiego zakończony. O sytuacji na lokalnym rynku w piątek, 27 lipca rozmawiali w Jeleniej Górze samorządowcy, przedstawiciele publicznych służb zatrudnienia, związków zawodowych i organizacji pracodawców. Przedsięwzięcie to zorganizował Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy.

– To dobra okazja do dyskusji o zmianach na rynku pracy subregionu, a także szansach samorządu, organizacji i przedsiębiorców na wsparcie mieszkańców, podopiecznych i pracowników. A jest o czym mówić i o co powalczyć, bo w obecnej perspektywie unijnej mamy jeszcze ponad miliard złotych do rozdysponowania na Dolnym Śląsku. Do kogo trafią te fundusze? To przede wszystkim zależy od aktywności subregionu – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W poniedziałek, 27 lipca zaprezentowano wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej oraz funduszy krajowych, które oferują konkretną pomoc dla mieszkańców subregionu.

– Zmienia się rynek pracy, więc zmienia się też podejście do pomocy. W tym momencie przede wszystkim musimy skoncentrować się na wsparciu pracodawców, a także usunąć wszelkie bariery przed osobami, które chcą pracować, ale jest wiele spraw, które zatrzymują je w domu. Często są to choroby albo konieczność opiekowania się osobami bliskimi. Młodzi ludzie chcą pracować, ale mają problem ze znalezieniem miejsca opieki dla swoich dzieci. Nasz cel jest jasny, musimy rozwiązywać te problemy – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

O tym na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy i pracownicy mówili, podczas briefingu, przedstawiciele Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej DWUP, które działa w Jeleniej Górze. Centrum Kariery wspiera wchodzących oraz aktywnych na rynku pracy, ale też osoby głęboko oddalone od rynku pracy i zmarginalizowane społecznie. Na pomoc mogą również liczyć osoby pracujące i pracodawcy, którzy mogą sprawdzić m. in. mocne strony oraz obszary rozwojowe, zbadać predyspozycje oraz trafność dopasowania stanowiska pracy i ścieżki kariery zawodowej.

Porady cieszą się sporym zainteresowaniem. Z usług poradnictwa i informacji zawodowej tylko w pierwszej połowie 2018 rok na Dolnym Śląsku skorzystało ponad 10 tys. osób,
a w jeleniogórskim CIiPKZ blisko 1,8 tys. osób.

***
Subregion jeleniogórski w liczbach

Subregion jeleniogórski osiągnął najniższą stopę bezrobocia od 2008 r. Wynosi ona 7,1 proc. dla subregionu, a dla Dolnego Śląsk 5,4. Rok do roku bezrobocie spadło o ponad 3,2 tys. osób, ale bez pracy jest nadal blisko 13,5 tys. mieszkańców subregionu.

Stopa bezrobocia w powiatach: złotoryjski – 14,7 proc. (2,05 tys. osób), jaworski – 12,4 proc. (1,97 tys. osób), lwówecki – 12,4 proc. (1,72 tys. osób), jeleniogórski – 8,6 proc. (1,69 tys. osób), lubański – 8,2 proc. (1,39 tys. osób), kamiennogórski – 5,4 proc. (742 osoby), zgorzelecki – 5,1 proc. (1,5 tys. osób), bolesławiecki – 4 proc. (1,31 tys. osób), miasto Jelenia Góra – 3,1 proc. (1,08 tys. osób).

Blisko 38,5 mln zł to tegoroczna pula Funduszu Pracy w powiatowych urzędach pracy subregionu. Najwięcej do dyspozycji ma PUP Jelenia Góra – ponad 7 mln zł, PUP Złotoryja – 6,07 mln zł. 5,40 mln zł zarezerwowano dla PUP Jawor, 4,71 mln zł – PUP Lwówek Śl., 4,13 mln zł – PUP Lubań, 4,08 – PUP Bolesławiec, 3,9 mln zł – PUP Zgorzelec, a 3,16 mln zł – PUP Kamienna Góra. Na koniec czerwca wykonanie wyniosło od 30 do 54 proc. tej kwoty. Ale to nie koniec, bowiem mieszkańcy subregionu: bezrobotni, pracujący, pracodawcy, organizacje społeczne i pozarządowe mogą liczyć na co najmniej 211,5 mln zł na projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, które są w dyspozycji DWUP.

Prócz tego z sukcesem w subregionie jeleniogórskim realizowany jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy. To specjalne pieniądze dla pracodawców i ich pracowników na kursy, szkolenia, czy też studia podyplomowe. Z 1,43 mln zł przeznaczonego na subregion, pracodawcy za pośrednictwem PUP zakontraktowali ponad 1,22 mln zł.

Stefan Augustyn
Rzecznik Prasowy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites