Bolesławiec 18. w rankingu

 

Bolesławiec uplasował się w tym roku na 18 miejscu rankingu samorządów lokalnych tworzonym przez dziennik “Rzeczpospolita”. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich oceniono 857 samorządów. Pierwsz miejsce w tej kategorii uzyskała gmina Boguchwała na Podkarpaciu uzyskując ponad 36 punktów. Bolesławiec zebrał ich o 10 mniej.

Serwis Samorządowy PAP:

Ranking samorządów. Zielona Góra, Boguchwała i Wisznice na czele zestawienia.

Zielona Góra oraz gminy Boguchwała i Wisznice na czele XIV “Rankingu Samorządów” “Rzeczpospolitej”. Nagrodę “Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy zdobył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek; ogłoszono też laureatów Nagrody im. Jerzego Regulskiego.

Ranking “Rzeczpospolitej” nagradza najlepsze polskie samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W tym roku oceniono 2,5 tysiąca miast i gmin.

Pierwsze miejsce w kategorii miasto na prawach powiatu otrzymała Zielona Góra, gmina Boguchwała powtórzyła wynik z ubiegłego roku jako najlepsza gmina miejsko-wiejska, a najlepszą gminą wiejską okazały się Wisznice.

W czołówce, na drugich i trzecich miejscach w swoich kategoriach znalazły się kolejno Rzeszów i Olsztyn (miasto na prawach powiatu), Podkowa Leśna i Ożarów Mazowiecki (gmina miejsko-wiejska) oraz Strawczyn i Bobrowniki (gmina wiejska).

Ideą “Rankingu Samorządów” jest – jak tłumaczy “Rzeczpospolita” – nagrodzenie i pokazanie samorządów, które “najlepiej dbają o szeroko rozumiany, zrównoważony, trwały rozwój swoich małych ojczyzn i lokalnej wspólnoty, nie naruszając zasobów naturalnych regionu”.

Samorządy nagradzane są po analizie około 50 informacji – w większości pochodzących z publicznych źródeł, takich jak m.in. poziom wydatków na ochronę środowiska, transport, kulturę, czy danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. W tym roku zmieniła się metodologia rankingu – dokonano sprawdzenia efektywności działań samorządów na rzecz lokalnych społeczności w trzech podstawowych obszarach: trwałości środowiskowej, społecznej i ekonomicznej i dodano kryterium: jakość zarządzania.

Nagroda “Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy trafiła do długoletniego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Wręczana jest ona osobom, które przyczyniają się do wzmacniania samorządu terytorialnego.

Z kolei Nagrody im. Jerzego Regulskiego przyznawane za “wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego oraz wzmacniania samorządności terytorialnej trafiły w tym roku do:

– w kategorii Idea – Stowarzyszenie Metropolia Poznań
– w kategorii Realizacja dzieła – Zakopane
– w kategorii Wiedza i Upowszechnianie – Aleksandra Sas-Bojarska
– w kategorii Aktywność Obywatelska – Marcin Bazylak
– w kategorii całokształt działalności – Śp. Stanisław Wyganowski.

“To samorządy budują dziś dobrobyt całej Polski, dlatego należy zauważać i nagradzać te, które w sposób systematyczny, trwały, a nade wszystko odpowiedzialny przyczyniają się do podnoszenia standardu życia mieszkańcom. Odpowiedzialność władz miast i gmin w zarządzaniu wspólnotą zwiększa potencjał rozwojowy samorządów. To jest niebywale cenne dla nas, jako +Rzeczpospolitej+, że patronujemy temu zacnemu przedsięwzięciu już czternasty rok” – mówi redaktor naczelny “Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota.

W kapitule przyznającej nagrody zasiedli: były premier RP, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (przewodniczący Kapituły Rankingu), minister finansów Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, jeden z twórców reformy samorządowej w Polsce Jerzy Stępień, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Tomczak, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, redaktor naczelny Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, autorka i szef projektu „Rzeczpospolita Życie Regionów”Hanna Wawrowska oraz redaktor „Rzeczpospolitej” Anna Cieślak-Wróblewska.

Pomysłodawcą i organizatorem “Rankingu Samorządów” oraz Nagrody “Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy jest “Rzeczpospolita”, zaś Nagrody im. Jerzego Regulskiego Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Fundacja jest też organizatorem wręczenia Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym dla gmin, powiatów i regionów w Europie, które działają zgodnie z określonymi przez Radę Europy kilkunastoma zasadami dobrego zarządzania. Partnerem merytorycznym jest tu “Rzeczpospolita Życie Regionów”.

js/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites