Ceny wody

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” opublikowała dane o cenach wody i ścieków w kraju. Przeciętna cena za m3 wody wyniosła w Polsce 4,42 zł. W Bolesławcu płacimy o 20% mniej, bo 3,55 za kubik. Natomiast m3 ścieków kosztuje w Polsce średnio 8,14 zł. W Bolesławcu ta cena to 6,54 czyli jest niższa od krajowej również o 20%.

Serwis Samorządowy PAP:

Cena wody i ścieków w 2017 r.

Przeciętna cena metra sześciennego wody, jaką w 2017 r. płacili mieszkańcy wyniosła 4,42 zł – wynika z analizy Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Najwyższe stawki płacił sektor przemysłowy.

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przeprowadziła coroczną ankietę na temat cen i stawek opłat za wodę i ścieki. Dane dotyczą stanu na 1 lipca 2017 r. i pochodzą ze 157 przedsiębiorstw świadczących usługi dostawy wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków z terenu całego kraju.

Z badania wynika, że na dzień 1 lipca 2017 roku przeciętna cena wody przeznaczonej na cele socjalno-bytowe wynosiła 4,42 zł/m3. Dla wydzielonych grup taryfowych dla przemysłu ogółem oraz przemysłu farmaceutycznego i spożywczego ceny wynosiły odpowiednio: 4,37 zł/m3, oraz 4,49 zł/m3. Najwięcej za wodę płacili odbiorcy znajdujący się w grupie pozostali. Średnia cena dla nich wynosi 4,53 zł/m3.

Czytaj także: Rachunek za wodę. Różnice cen wody i ścieków w gminach sięgają kilkuset procent.

Z analizy zebranych danych dotyczących cen odbioru ścieków wynika, iż z usługi tej najtaniej korzystają dostawcy ścieków znajdujący się w grupie „pozostali”, ponieważ średnia cena za metr sześcienny odebranych ścieków wynosiła 7,12 zł/m3. Aż o 1,02 zł więcej, bo przeciętnie 8,14 zł/m3 płacili odbiorcy usług odprowadzający ścieki socjalno-bytowe.

Najwyższa cena ścieków charakteryzuje sektor przemysłowy. Dla tej grupy taryfowej przeciętna cena na dzień 1 lipca 2017 roku wyniosła 8,70 zł/m3.

Źródło: IGWP

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” wyjaśniła, że podane w raporcie ceny to stawki znajdujące się w zatwierdzonych wnioskach taryfowych i nie uwzględniają dopłat gminy, które są zatwierdzane osobną uchwałą rady gminy.

Na podst. IGWP

Marcin Przybylski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites