Cezary Morawski pozostaje dyrektorem

Wrocławski Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do decyzji wojewody dolnośląskiego, który w maju stwierdził nieważność uchwały zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie Teatru Polskiego. Chodziło o odwołanie ze zstanowiska dyrektora Cezarego Morawskiego. W efekcie więc decyzja o odwołaniu Cezarego Morawskiego jest nieważna.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację służbom prawnym Wojewody Dolnośląskiego.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak poinformował podczas konferencji prasowej, że Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do decyzji Wojewody o stwierdzeniu nieważności uchwał Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie uchwał dotyczących Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wyrok oznacza, że dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezary Morawski pozostaje na stanowisku.

„Wyrok sądu potwierdza, że analiza stanu prawnego przeprowadzona przez nadzór prawny Wojewody była prawidłowa, a uchwały Zarządu Województwa zawierały błędy. Prawnicy Wojewody stoją na straży prawa, a Wojewódzki Sąd Administracyjny tylko to potwierdził” – mówił podczas konferencji Wojewoda Paweł Hreniak.

Przypomnijmy, że w maju 2017 roku Wojewoda Dolnośląski wydał rozstrzygnięcia nadzorcze o stwierdzeniu nieważności uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie odwołania dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego oraz o stwierdzeniu nieważności uchwały o powierzeniu stanowiska dyrektora Teatru Polskiego Remigiuszowi Lenczykowi. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego wykazała, iż nie zaistniały przesłanki wskazane w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, od których ustawodawca uzależnił możliwość odwołania dyrektora instytucji kultury przed upływem okresu, na który został on powołany. W szczególności, nie udowodnione zostały zarzuty odstąpienia przez Cezarego Morawskiego od realizacji umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe program działania Teatru Polskiego. Oznacza to, iż uchwały podjęte zostały przez Zarząd Województwa z istotnym naruszeniem prawa, co skutkowało koniecznością stwierdzenia ich nieważności przez Wojewodę Dolnośląskiego.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites