Chroniona zieleń zabytkowa

Mówiliśmy już o zmianach dotyczących uzyskiwania pozwolenia na wycinkę drzew, które wejdą w życie od nowego roku. Generalnie znikną utrudnienia związane z wycinką, szczególnie na własnej posesji. Ale jednocześnie chronione będą drzewa wyjątkowe i zieleń zabytkowa. Na wycięcie takich drzew konieczna będzie nadal zgoda konserwatora zabytków.

Serwis Samorządowy PAP:

Drzewa wyjątkowe. Tam pozwolenia na cięcie. Zmiany w ochronie przyrody
wejdą w życie 1 stycznia.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów, zawarte w ustawie o ochronie przyrody, nie zwolnią z obowiązku uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie zmian w obrębie zieleni zabytkowej.

Formy zadrzewienia objęte szczególną ochroną konserwatorską to: parki, ogrody, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie oraz cmentarze.

MKiDN wydało komunikat w związku z wieloma pytaniami, kierowanymi do resoru w sprawie zmiany ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja przewiduje m.in. że osoby fizyczne nie będą musiały starać się o pozwolenie na wycięcie drzew i krzewów na prywatnej działce.

Równocześnie Ministerstwo Środowiska powiadomiło, które drzewa będzie można wyciąć bez zezwolenia. W komunikacie wydanym przez resort czytamy, że – „z zezwoleń będą zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm”.

Zmiany w ustawie przewidują także, że to samorządy będą ustalać stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów, przekraczających określone rozmiary.

Samorządowcy podchodzą pozytywnie do proponowanych reform. Związek Gmin Wiejskich w wypowiedzi dla ministerstwa oświadczył, że – „obecne przepisy są przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarza się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony”.

Zasadność zmian w ustawie podkreśliło Ministerstwo Środowiska. „To gminy wiedzą najlepiej jak dbać o zieleń na swoim terenie. Jestem przekonany, że każdy rozsądny samorządowiec, chce by jego gmina wyglądała jak najpiękniej, dlatego że taką wolę mają mieszkańcy. Straszenie niekontrolowaną wycinką jest zatem nieuzasadnione” – powiedział rzecznik resortu Paweł Mucha.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

mm/Serwis Samorządowy PAP

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites