Ćwiczenia strażaków

W lasach Nadleśnictwa Węgliniec odbyły się ćwiczenia zawodowych i ochotniczych straży pożarnych z powiatów: bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lubańskiego. Symulacja dotyczyła pożaru lasu. Bolesławieccy strażacy byli odpowiedzialni za rozpoznanie miejsca pożaru, rozstawienie zastępów i ugaszenie ognia. Poza zastępami wozów strażackich w ćwiczeniach wzięły też udział dwa samoloty gaśnicze.

Komunikat KP PSP w Bolesławcu:

Ćwiczenia „Sprawdzian 2018”.

Niezapowiedziane ćwiczenia, sprawdzające gotowość to podjęcia działań na terenach leśnych, odbyły się 15 maja br. w Nadleśnictwie Węgliniec. Sprawdzano gotowość bojową strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów: bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lubańskiego. Z naszego powiatu ćwiczyli strażacy z KP PSP w Bolesławcu, a także zastępy z OSP Nowogrodziec, OSP Warta Bolesławiecka i OSP Osiecznica – wchodzące w skład Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych. Zadaniem naszych strażaków było rozpoznanie miejsca, w którym doszło do pożaru lasu, odpowiednim ustawieniu zastępów, ugaszenie pożaru ściółki leśnej za pomocą podania 6 prądów wody. Pozostałe zastępy wykonywały zasilanie wodne ze zbiornika oddalonego od frontu pożaru o około 700 m.

W trakcie działań zastosowano podgrywki mające na celu sprawdzenie zachowania się strażaków podczas zmieniającej się sytuacji. Jedną z podgrywek było nowe zarzewie pożaru w innym miejscu, drugą było zasłabnięcie strażaka gaszącego pożar. W pierwszym przypadku skierowano w trybie alarmowym jeden z zastępów do nowego pożaru. W drugim natychmiast podjęto decyzję o udzieleniu pomocy poszkodowanemu strażakowi i o jego ewakuacji z frontu pożaru.

W ćwiczeniach brali udział także pracownicy nadleśnictwa, którzy zadysponowali dwa samoloty gaśnicze. Samoloty dokonały zrzutu wody wspomagając nasze działania.

Ćwiczenia zakończono wnioskami i uwagami. Celem ćwiczeń było sprawdzenie mobilności jednostek, współpraca zastępów z kilku powiatów podczas działań, a także współpraca ze służbami leśnymi.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites