Data wyborów samorządowych

Od dzisiaj Prezes Rady Ministrów może już wyznaczyć datę tegorocznych wyborów samorządowych. Wynika to z kalendarza wyborczego, który mówi o konieczności ogłoszenia daty wyborów nie wcześniej niż na 4 miesięcy przed upływem kadencji rad. A ta upływa 16 listopada. Najpóźniej datę wyborów można ogłosić na 3 miesiące przed końcem tej kadencji czyli do 16 sierpnia.

Serwis Samorządowy PAP:

Data wyborów. Niebawem poznamy datę wyborów samorządowych.

W poniedziałek rozpoczyna się mięsięczny okres, przewidziany na wyznaczenie daty wyborów samorządowych. Głosowanie, zarządzane przez Prezesa Rady Ministrów, może odbyć się w jedną z trzech niedziel.

Wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad, co wynika z Kodeksu wyborczego (art. 371 § 1). Jako że kadencja rad gmin i powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada, Prezes Rady Ministrów zarządzi wybory między 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym (§ 2 art. 371) Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, wyznacza – w drodze rozporządzenia – datę wyborów. Określa też dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych. Łącznie z wyborami do rad premier zarządza wybory wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).

Natomiast samą datę wyborów, zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym, wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

Prezes Rady Ministrów wyznaczy więc datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Dotychczas wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

kic/ woj/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites