Data wyborów samorządowych

W tym roku mają się odbyć wybory do samorządow lokalnych w całym kraju. Według Państwowej Komisji Wyborczej powinny się one odbyć w dzień wolny od pracy między 17 października a 9 listopada. W grę wchodzą więc trzy niedziele: 21 i 28 października oraz 4 listopada. Konkretną datę wyborów powinniśma zaś poznać między 16 lipca a 16 sierpnia. Kadencja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.

Serwis Samorządowy PAP:

PKW: możliwe trzy daty wyborów.

Wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21, 28 października lub 4 listopada 2018 r. – poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza.

Według PKW Prezes Rady Ministrów powinien wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku – jak poinformowano – w grę wchodzą trzy niedziele: 21 i 28 października oraz 4 listopada 2018 r.

PKW poinformowała ponadto, że Prezes Rady Ministrów powinien zarządzić wybory w okresie pomiędzy 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia 2018 r.

„Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad” – podkreślono na stronie PKW.

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada 2018 r.

W środę wchodzi w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej częścią jest nowelizacja Kodeksu wyborczego. W efekcie zmian w przepisach poluzowano termin, w których mogą odbyć się wybory samorządowe. Dotychczas była to sztywna data – ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad; w tym roku przypadająca na 11 listopada.

Czytaj także: Kodeks jednolity. Krajowe Biuro Wyborcze opracowało jednolity tekst Kodeksu wyborczego

kic/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites