Dla miłośników Kresów

Miłośnicy Kresów II Rzeczpospolitej będą mieli okazję obejrzeć film i posłuchać wykładu o Stanisławie Vincenzie. To był znawca i propagator kultury huculskiej. Urodzony na Pokuciu był autorem wielu dzieł o tym regionie, z których najbardziej znany jest epicki cykl „Na wysokiej połoninie”. Obecnie w holu Ratusza czynna jest wystaw poświęcona postaci Stanisława Vincenza. Natomiast wykład i projekcja filmu odbędą się w środę 25 kwietnia o 10.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”. Wstęp będzie bezpłatny.

Komunikat organizatora:

Serdecznie zapraszamy na wykład i prezentację filmu dokumentalnego „Śladami Vincenza” w reżyserii Waldemara Czachowskiego. 25 kwietnia (środa) o godz. 10.00 w CIK „Orzeł”.

Wykład i prezentacja filmu są wydarzeniami towarzyszącymi wystawie „Dialog o losie i duszy”. Stanisław Vincenz 1888 – 1971. Wystawa jest pokazywana w holu ratusza w Bolesławcu, na II piętrze. Zachęcamy do jej obejrzenia.

Wykład wygłosi twórca wystawy dr Jan A. Choroszy, który jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem monografii Huculszczyzna w literaturze polskiej” (1991) i studiów poświęconych St.Vincenzowi.

Organizatorzy: Instytut Filozofii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Oddz. Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz współorganizatorzy Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, CIK „Orzeł ”

St. Vincenz ur. na Pokuciu. Jest autorem wielu dzieł, z których najważniejszym jest epicki cykl „Na wysokiej połoninie”. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych. Studiował w Wiedniu. Brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko – bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1940 r. emigrował do Francji. Był związany z paryską „Kulturą”. Ostatnie lata spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu w Krakowie.

St. Vincenz jest reprezentantem całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL objętych zapisem cenzorskim, wyeliminowanych z żywego obiegu kultury krajowej, zmarginelizowanych w dydaktyce uniwersyteckiej i szkolnej.

Józefina Witas

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites