Dolny Śląsk – Brandenburgia

Podpisano umowę o współpracy między Dolnym Śląskiem i Brandenburgią, regionem, którego stolicą jest Berlin. Ta współpraca trwała już de facto od lat. Teraz ją sformalizowano. Jej elementem był “Pociąg do kultury” czyli weekendow połączenie kolejowe Wrocławia z Berlinem. Podpisana na 10 lat umowa dotyczyć będzie współpracy w dziedzinach: gospodarczej, kulturalnej i turystycznej.

Serwis Samorządowy PAP:

Podpisane w poniedziałek porozumienie dotyczy współpracy w dziedzinie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i turystycznej. Obejmuje również edukację i wymianę młodzieży.

Nad Odrą. Linia kolejowa Wrocław – Berlin symbolem współpracy regionów. Mamy rzetelną bazę do współpracy regionalnej – mówi Cezary Przybylski.

Współpracę w dziedzinie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i turystycznej zakłada porozumienie pomiędzy samorządem woj. dolnośląskiego, a niemieckim krajem związkowym Brandenburgia. Umowę zawarto na dziesięć lat.

Porozumienie podpisali w poniedziałek we Wrocławiu premier Brandenburgii Dietmar Woidke i marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski.

„Cieszę się, że nadaliśmy prawne i formalne ramy naszej współpracy, która prowadziliśmy już od kilku lat, właśnie w roku jubileuszu 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie pomiędzy Polską a Niemcami” – powiedział Przybylski.

Przypomniał, że wśród realizowanych już wspólnie projektów jest m.in. gospodarcze partnerstwo dla Odry, współpraca naukowa pomiędzy wyższymi uczelniami czy wymiana kulturalna.

Premier Brandenburgii podkreślił, że dla obu regionów taka współpraca ma ogromne znaczenie.

„Mamy rzetelną bazę do takiej współpracy regionalnej, nawet jeśli na linii Berlin-Warszawa nie zawsze jest pełne porozumienie. Odra to arteria obu regionów, konsultujemy projekty dotyczące infrastruktury, ale chcemy też rozwijać nowe pola do współpracy np. w dziedzinie kulturalnej. Niemcy okazują duże zainteresowanie ponownym odkrywaniem Wrocławia” – powiedział Woidke.

Podkreślił, że takim dobrym elementem współpracy jest uruchomione połączenie kolejowe pomiędzy Berlinem a Wrocławiem. Cieszący się ogromnym powodzeniem i kursujący w weekendy pociąg nazwano „Pociągiem do kultury”, ponieważ łączy się to ze sprawowaniem przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Podpisane w poniedziałek porozumienie dotyczy współpracy w dziedzinie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i turystycznej. Obejmuje również edukację i wymianę młodzieży.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites