Dolny Śląsk we Lwowie

We Lwowie odbyły się Dni Dolnego Śląska. Zaprezentowano w ich trakcie kulturę naszego regionu. Poza koncertami i wystawami odbyły się też pokazy i warsztaty rękodzieła. Prezentowało się Muzeum Papiernictwa z Dusznik Zdroju oraz Zakłady Ceramiczne “Bolesławiec”.

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

Dni Dolnego Śląska na Ukrainie

W dniach 15-18 września odbywały się Dni Dolnego Śląska we Lwowie i na Ziemi Lwowskiej. Celem była prezentacja dolnośląskiej kultury, folkloru i działalności artystycznej oraz umacnianie więzi międzypokoleniowych i międzynarodowych. – Chcemy pielęgnować pamięć o naszych korzeniach narodowych i kulturowych oraz dbać o polskie dziedzictwo na Kresach Wschodnich – mówi Tadeusz Samborski, który był na Ukrainie.

Dolny Śląsk jest regionem, w którym na skutek II Wojny Światowej osiedliła się ludność z różnych części Polski i Europy. Wynikająca z tego wielokulturowość jest dużym atutem i świadczy o bogactwie naszego dziedzictwa. Aż 47% ludności Dolnego Śląska ma kresowe korzenie.

– Polskę i Ukrainę łączy wspólna historia, kultura i międzynarodowa przyjaźń. Kresy Wschodnie już zawsze będą miały swoje miejsce w naszych sercach – mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Wielu Polaków, aktualnych mieszkańców Dolnego Śląska, zostawiło tam swoje domy, rodziny, cmentarze i wspomnienia. Dlatego Samorząd Województwa Dolnośląskiego jako jedno z najważniejszych zadań traktuje problematykę kresową w różnych dziedzinach życia (edukacja, kultura, wychowanie) – dodaje.

W programie Dni Dolnego Śląska we Lwowie znalazły się takie wydarzenia jak: konferencja naukowa we Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im M. Łysenki „Ludomir Różycki i jego twórczość”, koncert kameralny „Kwartet smyczkowy d-moll op.49”, otwarcie wystawy fotograficznej Barbary Górniak „Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku”.

Przez trzy dni trwania festiwalu prowadzone były warsztaty przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Hutę „Julia” z Piechowic, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”. Inne wydarzenia to koncert symfoniczny we Lwowskiej Filharmonii Obwodowej oraz występy zespołów Warzęgowianie i Kapela Wrocławianie.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites