“Drzewa”- ładowarki

Bolesławiec jest rozwijany w kierunku “smart city” czyli inteligentnego miasta, zatem warto skorzystać z pomysłu Piekar Śląskich, gdzie zamontowano pierwsze “drzewa” – ładowarki. To zasilane energią słoneczną urządzenia, które pełnią funkcje: ładowarki do telefonów, hot spota wi-fi i pompki rowerowej. Dostęp do wi-fi daje tu również możliwość skorzystania z audio przewodnika po mieście. Urządzenie może być też wykorzystane, jako nośnik reklam.

Serwis Samorządowy PAP:

„Drzewa”- ładowarki. Nowatorski projekt w Piekarach Śląskich.

W Piekarach Śl. pojawiły się plenerowe, dostępne dla wszystkich urządzenia, w których można bezpłatnie doładować telefon, napompować rower i skorzystać z wi-fi.

Urządzenia, przypominające sztuczne drzewa i zasilane energią słoneczną (poprzez panele fotowoltaiczne), pojawiły się na razie w pięciu miejscach. M.in. na rynku, przy dworcu autobusowym i jednym z ośrodków kultury. Jest to wspólny projekt miejskiego samorządu i Parku Przemysłowego „Eko-Park”.

Urządzenia są wielofunkcyjne, bo oprócz możliwości doładowania telefonów oferują one wi-fi i przewodnik audio po mieście. Znajdują się też przy nich zestawy naprawcze do rowerów (o zamontowanie takich zestawów na terenie miasta postulowało środowisko rowerzystów). Z kolei sam samorząd zyskuje dzięki nim nową powierzchnię reklamową, która będzie wykorzystywana do promocji m.in. terenów inwestycyjnych.

„To innowacyjne rozwiązanie” – tłumaczy Karolina Wadowska, prezes Parku Przemysłowego EkoPark. „Wykorzystujemy odnawialne źródła energii do ładowania telefonu i zasilania kompresora, poprzez miejską sieć hot spotów oferujemy dostęp do wi-fi, a jednocześnie wykorzystujemy nową powierzchnię reklamową wraz z nagraniami audio. To, co wyróżnia nas od innych miast, gdzie już pojawiły się podobne rozwiązania, to wykorzystanie dodatkowych funkcjonalności i rozmieszczenie ładowarek równomiernie na terenie całego miasta, dzięki czemu ten projekt jest bardziej spójny i dostępny dla wszystkich”.

„Jako pierwsi zainwestowaliśmy w Parkanizera, mamy Nochala, który sprawdza jakość powietrza, a teraz robimy kolejny krok” – mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich. „Właśnie w ten sposób chcemy się wyróżniać, tak promować i w ten sposób przyciągać inwestorów. Stąd udział i współpraca z EkoParkiem, który brał udział w realizacji wszystkich tych projektów”.

jmk/
Źródło: UM Piekary Śląskie

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites