Grupa internetowych oszustów

Jeleniogórska Prokuratur Rejonowa nadzoruje śledztwo w pouczającej sprawie grupy oszustów internetowych. Trudniła się ona sprzedażą pojazdów jednak w ogóle nimi nie dysponowała. Oszustwo polegało na pobieraniu zaliczek za nieistniejące samochody, autobusy i maszyny budowlane oraz rolnicze. Łączna kwota wyłudzonych w ten sposób pieniędzy przekracza 1.400 tys. zł. Zarzuty postawiono 13 oszustom.

Komunikat prasowy nr 19/2018 w sprawie śledztwa prokuratury dotyczącego oszustw
oraz zabezpieczenia przez prokuratora kryptowaluty.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze nadzoruje śledztwo w sprawie grupy przestępczej dokonującej oszustw przy sprzedaży pojazdów na portalach internetowych.

Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, członkowie grupy przestępczej w 2016 i na początku 2017 roku zamieszczali w popularnych polskich i zagranicznych serwisach internetowych ogłoszenia sprzedaży pojazdów, w tym samochodów osobowych, autokarów, maszyn budowlanych, rolniczych i innych. Następnie, po zgłoszeniu się osób zainteresowanych zakupem samochodu pobierali od nich zaliczki w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W rzeczywistości, przestępcy nie dysponowali pojazdami, których ogłoszenia wystawiali na portalach ogłoszeniowych w Internecie.

W kilku przypadkach, sprawcy uzyskali od pokrzywdzonych kwotę łącznie blisko 1.270.000 zł ze sprzedaży maszyny budowlanej, pojazdu typu kamper i dwóch autokarów. Przestępcy wyszukali oferty sprzedaży takich pojazdów. Następnie zaproponowali właścicielom pośrednictwo w ich sprzedaży. Zainteresowani klienci oglądali pojazdy na miejscu, u ich właścicieli. Po zdecydowaniu się na ich zakup przelali wymienioną wyżej kwotę na rachunek bankowy wskazany przez sprawców. Pojazdy nigdy do nich nie trafiły, podobnie jak zapłacone przez nich kwoty nie zostały przekazane właścicielom maszyn. Pokrzywdzeni w ten sposób zostali obywatel Holandii, obywatel Niemiec oraz dwie firmy z Polski i Rumunii.

W śledztwie zatrzymano i przedstawiono zarzuty 13 osobom.

Procederem kierował Bartosz C., który usłyszał zarzuty popełnienia łącznie 21 czynów, w tym kierowania grupą przestępczą zajmującą się popełnianiem przestępstw, a także popełnienia wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami 20 oszustw na szkodę 21 osób.

Łączna kwota strat powstałych w wyniku przestępstw przekracza 1.400.000 zł.

Wobec dwóch podejrzanych, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zastosowano areszt tymczasowy, zamieniony jednak następnie przez sąd na poręczenie majątkowe, w wysokości odpowiednio po 100.000 zł i 150.000 zł.

Wobec pozostałych podejrzanych, prokurator zastosował inne środki zapobiegawcze, w tym dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

W związku z prowadzonym postępowaniem Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze dokonała zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 660.000 zł.

W sprawie zabezpieczono także kryptowalutę w postaci 8 Bitcoinów, która jak ustalono została nabyta za środki uzyskane z popełnionych oszustw. Na zarządzenie prokuratora, w dniu 22 marca 2018 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu dokonał sprzedaży zabezpieczonej kryptowaluty, uzyskując kwotę 237.137,80 zł.

Za zarzucone przestępstwa podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do 10 lat.

Rzecznik Prasowy
Prokurator Tomasz Czułowski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites