Jednolite oznakowanie kubłów na śmieci

Od początku lipca w całym kraju obowiązywać będzie jednolity system oznakowania pojemników na śmieci. Rozdzielane będą 4 frakcje komunalnych odpadów: papier trafiać będzie do niebieskich kubłów, szkło do zielonych, metale i tworzywa sztuczne do żółtych, a odpady biodegradowalne do brązowych. Dodatkowo na kubłach będą umieszczane grafiki informujące o ich przeznaczeniu.

Serwis Samorząowy PAP:

Znaki na kubły. Resort środowiska proponuje oznaczenia graficzne na kosze na śmieci.

Od 1 lipca 2017 r., na terenie całego kraju, wejdzie w życie Wspólny System Segregacji Odpadów – przypomina resort środowiska i udostępnia specjalne grafiki na kosze na śmieci.

Ministerstwo przypomina na swojej stronie, że od 1 lipca mieszkańcy będą dzielić odpady na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Aby ułatwić segregację odpadów według wspólnego systemu, resort przygotował specjalne grafiki na kosze na śmieci. Można je pobrać ze strony naszesmieci.mos.gov.pl(link otwiera się w nowym oknie).

Ministerstwo wyjaśnia, że recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, gdyż umożliwia wytwarzanie nowych produktów przy użyciu znacznie mniejszej ilości surowców i energii.

„Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz aluminium i innych metali, czyli tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jeno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury” – podkreślono w komunikacie.

Resort zaznacza też, że segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – „segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy”.

mp/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites