Kampania “Twoje światła”

Do soboty trwać będzie jeszcze policyjna akcja “Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Chodzi w niej o właściwe działanie świateł samochodowych, co ma ogromne znaczenie szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Policjanci zwracają więc uwagę kierowców na zgodne z przepisami używanie świateł oraz na ich odpowiednie ustawienie w samochodzie. W ramach akcji jest też możliwość bezpłatnego ustawienia świateł w wybranych stacjach diagnostycznych. Ich lista jest podana w tekście poniżej.

Komunikat KPP w Bolesławcu:

Kampania pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

10 grudnia 2016 r. na Dolnym Śląsku, jak i na terenie całego kraju, ruszyła ogólnopolska Kampania pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Kampania ma na celu uświadomienie użytkownikom dróg, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, jest widoczność. Tylko w pierwszym dniu akcji, w ciągu zaledwie kilku godzin blisko 300 aut odwiedziło na Dolnym Śląsku kilkanaście stacji diagnostycznych, które włączyły się w kampanię nieodpłatnie sprawdzając światła. Kolejny termin nieodpłatnego sprawdzania świateł w ramach akcji, to 17 grudnia 2016 r.

W okresie jesienno – zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.

Kampania ruszyła na Dolnym Śląsku, tak jak i w całym kraju 10 grudnia 2016. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, prowadząc kontrole na drogach województwa, sprawdzali stan oświetlenia pojazdów. Podczas kontroli uświadamiali też kierujących, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, są sprawne i odpowiednio ustawione światła, a co za tym idzie, dobra widoczność.

Udział w przedsięwzięciu oprócz policjantów ruchu drogowego, zadeklarowało także na terenie kraju około 200 stacji kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, które w wyznaczonych terminach sprawdzają nieodpłatnie światła. Wśród nich jest 8 punktów na Dolnym Śląsku.

Wrocław, ul. Klecińska 155,
Wrocław, ul. Michalczyka 18,
Jelenia Góra, ul. Batalionów Chłopskich 1A,
Jelenia Góra, ul. Słowackiego 3,
Lubin, ul. Legnicka 67,
Kłodzko, ul. Słowackiego 21,
Milicz, ul. Trzebnicka 31,
Kamienna Góra, ul. Wałbrzyska 8A.

Do kampanii z własnej inicjatywy dołączają się też już kolejne stacje kontroli pojazdów:

Siechnice, ul. Opolska 14 A,
Bolesławiec, ul. Kościuszki 51,
Strzelin, ul. Staszica 5,
Góra, ul. Lipowa 8,
Góra, ul. Polna 3,
Legnica, ul. Bieszczadzka 6,
Jawor, ul. Szymanowskiego 13.
Tylko w pierwszym, wskazanym w kampanii terminie (10 grudnia 2016 r.) w ciągu zaledwie kilku godzin stacje kontroli pojazdów, które włączyły się w kampanię odwiedziło blisko 300 aut. Kampania potrwa do 21 grudnia 2016 r. Kolejnym terminem, kiedy będzie można sprawdzić nieodpłatnie światła jest 17 grudnia 2016 r.

Pan Michał z Kłodzka, który w sobotę przyjechał na stacje diagnostyczną, która wspiera kampanię, doskonale wie jak ważne są dobrze ustawione światła w samochodzie. W rozmowie z policjantami zauważył, że złe ustawienie świateł w pojeździe często powoduje, iż kierowcy się wzajemnie oślepiają lub wręcz przeciwnie, nie dostrzegają innych uczestników ruchu.

Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak:

– Właściwe ustawienie wysokości świateł,
– Prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
– Natężenie emitowanego światła.
– Dlatego niestety w miesiącach jesienno – zimowych dochodzi znacznie częściej do wypadków z udziałem pieszych, często tragicznych w skutkach, niż w miesiącach wiosenno – letnich. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Cele projektu:

– Wyeliminowanie z ruchu pojazdów z niesprawnymi lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem,
– Stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych – poza terminem badania technicznego,
– Zwrócenie uwagi na występujące w.okresie jesienno – zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem,
– Propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacji pieszy – pojazd (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych).

asp. szt. Paweł Petrykowski

————————————————-

Narciarska inauguracja

W sobotę 17 grudnia w Karpaczu odbędzie się dolnośląska inauguracja sezonu narciarskiego. W tym dniu od rana do późnego wieczora na Stoku Relax przy ulicy Obrońców Pokoju odbywać się będą imprezy narciarskie i towarzyszące.

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

Otwarcie sezonu zimowego – czyli DAJ SIĘ ZAPROSIĆ NA RELAX!

Jeśli odpoczywać – to aktywnie. Jeśli zima – to ze śniegiem. Jeśli narty – to na Dolnym Śląsku! Zapraszamy 17 grudnia 2016 do Karpacza, gdzie od rana do późnego wieczora zagwarantujemy Wam dobrą zabawę, mnóstwo atrakcji, a przede wszystkim, nie zaważając na ewentualne kaprysy natury – ZAGWARANTUJEMY ŚNIEG!

Gwarancję śniegu zapewni nam SNOW MAKER – czyli pierwsza, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całej Polsce maszyna do produkcji sztucznego śniegu niezależnie od panującej temperatury. Tak, byśmy szusować mogli nawet w pięknym słońcu.

A skoro będzie pewny śnieg, to będą i zimowe atrakcje. Będziemy mogli przetestować najnowsze modele nart oraz uczyć się (pod opieką instruktorów) jazdy na nartach i być może odkrywać nowe talenty i pasje. Tego jeszcze nie grali? No to teraz zagrają! Dosłownie i w przenośni. Przez cały dzień rozgrzewać nas będzie DJ Matt Kowalsky a od 16 do 19 zapraszamy na Apres-ski z Kamilem Bednarkiem, Future Folk i Teatrem Ocelot.

By jeszcze bardziej rozgrzać zimową atmosferę przeprowadzimy zawody sportowe oraz uczulimy na ewentualne górskie zagrożenia i pokażemy jak radzić sobie na stoku w sytuacjach niebezpiecznych. A uczyć będziemy się od profesjonalistów, czyli Ratowników GOPR. Całości w podgrzewaniu atmosfery dopełnią regionalne dania i napoje, oferowane przez dolnośląskich gastronomów.

17 grudnia – Strok Relax w Karpaczu (ul. Obrońców Pokoju 4). Zapraszamy, zachęcamy, emocje zapewniamy.

Razem pokażmy, że tej zimy – nawet naturze – warunki dyktuje Dolny Śląsk!

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites