Kandydat na radnego i wójta

Nowe przepisy wyborcze ograniczają możliwość startowania w wyborach samorządowych do kilku różnych organów samorządowych. I tak łączyć można wyłącznie start w wyborach na radnego samorządu gminnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta, ale tylko w gminie, w której kandydat ubiega się o mandat radnego. Drugim warunkiem koniecznym jest zamieszkiwanie w tej gminie. Nie będzie więc już można kandydować na wójta, a jednocześnie być kandydatem do samorządu powiatowego bądź wojewódzkiego.

Serwis Samorządowy PAP:

Podwójny kandydat.

W jakich sytuacjach można kandydować jednocześnie na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza.

Jak poinformowała PKW, można jednocześnie kandydować na radnego gminy i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), lecz jedynie w tej samej gminie i pod warunkiem zamieszkiwania na jej terenie.

„Niedopuszczalne jest natomiast jednoczesne kandydowanie na radnego powiatu lub radnego sejmiku województwa i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a także kandydowanie na radnego gminy i wójta (burmistrza prezydenta miasta) w różnych gminach” – podkreśliła Komisja.

Jak zaznaczyła PKW, kandydat może ubiegać się o fotel wójta, burmistrza lub prezydenta miasta tylko w jednym miejscu.

Dotychczas można było kandydować jednocześnie na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w tej samej, bądź innej gminie. Dopuszczalne było także jednoczesne kandydowanie na radnego powiatu lub radnego województwa i na wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. Zmiany wynikają z wejścia w życie nowelizacji Kodeks wyborczego.

Pytanie o możliwość ubiegania się jednocześnie o dwa stanowiska przesłał do redakcji Serwisu Samorządowego PAP czytelnik.

kic/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites