Kapela Herbutów wśród regionalistów

Kapela Herbutów z Tomisławia wystąpiła w trakcie Festiwalu Bałkańskiego, ale dwa dni wcześniej wystąpiła też na II Ogólnopolskim Zjeździe Regionalistów Polskich nad Odrą. We wrocławskiej siedzibie NOT kapela zagrała i zaśpiewała na uroczystym koncercie podczas Gali “Polacy razem”.

Polscy regionaliści spotkali się na Dolnym Śląsku.

16 czerwca na Dolnym Śląsku rozpoczął się II Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą. Tegoroczne spotkanie miłośników „małych ojczyzn” odbywa się pod hasłem „Kresowość jako składnik tożsamości Dolnoślązaków”. Jednym z pomysłodawców imprezy jest Tadeusz Samborski, członek zarząd województwa dolnośląskiego.

Na Dolny Śląsk przyjedzie wiele sław związanych z tematem regionalizmu, m.in. prof. dr hab. Stefan Bednarek, prezes Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, czy prof. dr hab. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. W zaplanowanych spotkaniach będą uczestniczyć przedstawiciele świata nauki, muzealnicy, społecznicy, dziennikarze oraz samorządowcy, których łączy idea tzw. „małych ojczyzn”.

Regionalizm jest ruchem społecznym, w ramach którego powstają stowarzyszenia lub nieformalne grupy, promujące lokalną kulturę i dbające o zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Regionaliści działają na rzecz lokalnych społeczności m.in. poprzez projekty edukacyjne, kulturalne czy turystyczne, ale też współpracują z samorządami w rozwijaniu swoich miejscowości i regionów.

Ruch regionalistyczny jest bardzo silny na Dolnym Śląsku. W naszym województwie od wielu lat działają grupy, które podtrzymują lokalne tradycje, organizują wydarzenia kulturalne i tym samym budują lokalną wspólnotę i jej tożsamość. A ponieważ kresowość jest nieodłącznym elementem tożsamości wielu mieszkańców Dolnego Śląska, ten właśnie wątek stał się przewodnim tematem tegorocznego spotkania regionalistów.

W programie Zjazdu Regionalistów znalazły się wykłady, prezentacje i dyskusje, ale także koncerty (m.in. w Filharmonii Sudeckiej), spektakl „Ballada o Wołyniu” teatru „Nie Teraz” z Tarnowa oraz uroczysta msza święta w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Uczestnicy złożą również kwiaty pod pomnikami poświęconymi Polakom zamordowanym na Kresach Wschodnich. Regionaliści z całej Polski będą mieli okazję zwiedzić najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska – Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, opactwo w Krzeszowie, Zamek Piastowski w Legnicy.

szczegóły

One thought on “Kapela Herbutów wśród regionalistów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites