Komisarze wyborczy

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała listę komisarzy wyborczych, którzy już w jesiennych wyborach samorządowych będą organizowali pracę komisji wyborczych. Będzie ich stu w całym kraju. Powiat bolesławiecki, wraz z lubańskim, lwóweckim i zgorzeleckim będzie miał wspólnego komisarza, który będzie komisarzem wyborczym w Jeleniej Górze II. Personalnie komisarze będą wybrani w ciągu 60 dni, licząc od 31 stycznia.

Serwis Samorządowy PAP:

Wykaz komisarzy. PKW opublikowała wykaz 100 komisarzy wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wykaz 100 komisarzy wyborczych wraz z powiatami i miastami na prawach powiatu wchodzącymi w zakres ich właściwości terytorialnej.

Wykaz zawiera informacje o siedzibie oraz powiatach i miastach na prawach powiatu wchodzących w zakres właściwości terytorialnej komisarzy.

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym, PKW powołuje 100 nowych komisarzy wyborczych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 31 stycznia.

PKW powołuje komisarzy na pięcioletnią kadencję spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze oraz dających rękojmię należytego pełnienia tej funkcji. Kandydatów na komisarzy przedstawi Komisji minister spraw wewnętrznych i administracji.

W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów na komisarzy wyborczych, PKW niezwłocznie informuje o tym ministra, który wskazuje nowych kandydatów. W przypadku niepowołania komisarzy przez PKW, powoła ich minister.

Komisarze będą między innymi powoływać obwodowe komisje wyborcze i zarządzać druk kart do głosowania. Będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Dodatkowo od 1 stycznia 2019 roku komisarze będą też dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania. Obecnie takiego podziału powinny dokonać rady gmin. (Więcej: jak dzielić okręgi wyborcze)

Procedura rekrutacji kandydatów na komisarzy wyborczych trwa od piątku. MSWiA na swojej stronie internetowej zamieściło kwestionariusz aplikacyjny. Pyta w nim m.in. o doświadczenie wynikające z pracy przy organizacji wyborów, aktualne i poprzednie miejsce zatrudnienia czy o ewentualne wykształcenie uzupełniające. (Więcej: Nabór na komisarzy. MSWiA: Ruszyła rekrutacja komisarzy wyborczych).

kic/

Wykaz komisarzy wyborczych, ich siedzib oraz powiatów i miast na prawach powiatu wchodzących w zakres ich właściwości terytorialnej:

Województwo dolnośląskie

1. KOMISARZ WYBORCZY we Wrocławiu I – obszary powiatów: oławski, strzeliński, wrocławski oraz miasta na prawach powiatu Wrocław.

2. KOMISARZ WYBORCZY we Wrocławiu II – obszary powiatów: górowski, milicki, oleśnicki, średzki, trzebnicki, wołowski.

3. KOMISARZ WYBORCZY w Jeleniej Górze I – obszary powiatów: jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski oraz miasta na prawach powiatu:

Jelenia Góra.

4. KOMISARZ WYBORCZY w Jeleniej Górze II – obszary powiatów: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki.

5. KOMISARZ WYBORCZY w Legnicy – obszary powiatów: głogowski, legnicki, lubiński, polkowicki oraz miasta na prawach powiatu: Legnica.

6. KOMISARZ WYBORCZY w Wałbrzychu I – obszary powiatów: świdnicki, wałbrzyski oraz miasta na prawach powiatu:

Wałbrzych.

7. KOMISARZ WYBORCZY w Wałbrzychu II – obszary powiatów: dzierżoniowski, kłodzki, ząbkowicki.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites