“Kuranty Pana Adama” w remoncie

Zegar z ratuszowej wieży został zdemontowany i przekazany do renowacji. Jego historia sięga 1886 roku i głogowskiej fabryki zegarów wieżowych Carla Weissa. Zegar był więc świadkiem wielu wydarzeń, a jego powojennym opiekunem był przez lata Adam Kowalski, Honorowy Obywatel Bolesławca. W 2004 roku Rada Miasta nadała zegarowi nazwę “Kuranty Pana Adama”. Przez miesiąc będzie trwała jego renowacja po czym wróci na swoje miejsce.

Komunikat UM w Bolesławcu:

Zegar na wieży ratuszowej rozebrany, ruszy za miesiąc.

Czas nie stoi, czas nie czeka, czas nie wraca – ta sentencja została umieszczona przy zegarze na wieży ratusza, który od 1886 roku odlicza czas mieszkańcom Bolesławca. Zegar, o numerze seryjnym 1310, powstał w 1885 roku w znanej wytwórni zegarów C. Weiss w Głogowie. Nie można jednak powiedzieć – że na przestrzeni lat – bolesławiecki zegar na wieży ratusza chodził nieprzerwanie.

W 1945 r. zegar został uszkodzony przez pocisk po zakończeniu działań wojennych. Rok później mechanizm naprawił zegarmistrz Adam Kowalski, przy pomocy rzemieślników z Cechu Rzemiosł Różnych. Niestety zegar ciągle się psuł. Adam Kowalski, przez wielu nazywany „Strażnikiem zegara”, przez lata opiekował się ratuszowym zegarem i przy okazji remontu wieży w latach 70-tych XX wieku wymienił szereg niesprawnych  elementów zegara. Po ponownym uruchomieniu, Adam Kowalski co drugi dzień, do roku 2000, wchodził na wieżę, aby  nakręcić mechanizm zegara. W 2004 r. Rada Miasta Bolesławiec nadała zegarowi ratuszowemu nazwę „Kuranty Pana Adama”.

W 2003 roku nastąpiła rekonstrukcja zegara z zastosowaniem automatu naciągowego i prowadzenia cyfrowego monitoringu pomiaru czasu, co pozwala na bezobsługową pracę urządzenia. Zamontowane zostały również dzwony, odlane ze stopu spiżowego, do wybijania godzin i kwadransów wraz z urządzeniem wyłączającym bicie w godzinach nocnych oraz elektroniczny kurant odgrywający hejnał o godzinie 12.00.

Od środy, 1 lutego 2017 roku zegar nie odmierza czasu. – Rozbieramy zegar do najmniejszego elementu – mówi Roland  Widera z Firmy Zegarmistrzowskiej „Roland” z Zabrza, który wykona prace konserwatorsko-naprawcze. Ich koszt wyniesie ok. 15. tys. zł. Prace będą trwały około miesiąca. Naprawa będzie polegała m.in. na wymianie łożysk ślizgowych, polerowaniu czopów kół, demontażu i tulejowaniu przekładni wskazań. W ramach renowacji przewidziano również naprawę przegubów, piaskowanie, malowanie i zabezpieczenie antykorozyjne.

– To jest rarytas. Takich zegarów jest coraz mniej. Wszystko przeszło na elektronikę. Warto ratować – mówi o bolesławieckim zegarze Roland Widera, który specjalizuje się w renowacji zegarów wieżowych i fasadowych. Więcej na www.boleslawiec.eu

szczegóły

One thought on ““Kuranty Pana Adama” w remoncie

  1. Zegar ten został wyremontowany 12 lat temu, i obecne działania maja na celu tylko i wyłącznie wyprowadzenie pieniędzy z kasy miasta. Nie wymagał żadnego remontu, a jedynie właściwej obsługi…
    Nie wiem kto za to płaci ale są to pieniądze wyrzucone w błoto… może ktoś powinien się tym działaniom dokładniej przyjrzeć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites