Mapa żłobków

Ministerstwo Rodziny opublikowało w internecie mapę żłobków w Polsce. Ma to być ułatwienie dla rodziców, którzy w łatwy sposób mogą sprawdzić, gdzie takie żłobki się znajdują. Ale autorzy mapy liczą też na to, że spowoduje to wzrost liczby żłobków, szczególnie w miejscach, które stanowią jeszcze białą plamę na tej mapie. Na Dolnym Śląsku jest 315 żłobków. Żłobek jest w Bolesławcu. A najbliższe miejscowości z takimi placówkami to: Chojnów, Zgorzelec, Lubań i Złotoryja.

Serwis Samorządowy PAP:

Mapa żłobków. Rafalska: nic tak nie ożywia samorządowców, jak wewnętrzna rywalizacja.

MRPiPS uruchomiło internetową mapę żłobków w całej Polsce. „Myślę, że wójtowie z miejsc, które są białymi plamami, poczują się zmobilizowani” – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ udostępniona została w środę elektroniczna mapa miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. W bazie przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w prosty sposób znaleźć można m.in. informację o liczbie miejsc w danym żłobku, wysokości opłat za opiekę i wyżywienie czy o możliwych zniżkach.

„To będzie niezwykle pomocne dla rodziców, ale myślę, że da też obraz, jak funkcjonują placówki opieki nad małym dzieckiem, wszystkim samorządowcom w Polsce” – oceniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. „Będą mogli porównać, jak funkcjonują placówki opieki nad małym dzieckiem” – dodała.

Według niej „nic tak nie ożywia samorządowców, jak wewnętrzna rywalizacja w układzie wojewódzkim”.

„Myślę, że wójtowie, burmistrzowie z miejsc, które są białymi plamami, gdzie nie ma żadnych placówek [opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech], poczują się zmobilizowani” – powiedziała.

Z danych resortu wynika, że przybywa miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Na koniec 2015 r. było ich ok. 84 tys.; na koniec tego roku ma ich być 143 sty. Rośnie odsetek małych dzieci objętych opieką instytucjonalną – na koniec 2018 r. roku ma wynosić 18,4 proc. (wobec 11,3 proc. w 2015 r.). Nadal jednak na 2,5 tys. gmin tylko 969 ma na swoim terenie instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech (choć i ta liczba wzrosła – z 640 w roku 2015).

„Tworzenie miejsc w żłobkach to jest usługa adresowana do rodziny, która warta jest inwestycji, bo zatrzyma na miejscu młodą rodzinę, która nie będzie szukała szczęścia gdzie indziej. Ale to jest realizacja zadań własnych samorządów; my nie możemy wywierać presji, tylko stosować system zachęt” – zaznaczyła minister Rafalska.

aba/

Mapę można znaleźć pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/mapa-zlobkow-i-klubow-dzieciecych

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites