Marszałkowie o ścieżkach rowerowych

Przedstawiciele województwa dolnośląskiego uczestniczyli w konwencie marszałków w Krynicy-Zdroju. Rozmawiano m.in. o polityce wobec seniorów. Marszałkowie podpisali też deklarację o budowaniu krajowej sieci ścieżek rowerowych. Małopolska, gdzie odbywał się konwent, jest pod względem liderem, ponieważ do 2020 roku powstanie tam niemal 1000 km takich ścieżek.

Serwis Samorządowy PAP:

Konwent na rowerze. Marszałkowie m.in. o zdrowiu, turystyce.

Obradami w Krynicy-Zdroju zakończyło się przewodnictwo Małopolski w Konwencie Marszałków. Przez ostatnie pół roku marszałkowie spotkali się na obradach trzykrotnie. Rozmawiano o najważniejszych i najbardziej aktualnych sprawach samorządu województw.

Teraz przez najbliższe pół roku przewodnictwo w Konwencie Marszałków objęło województwo łódzkie. Marszałkowską laskę z rąk Jacka Krupy odebrał Witold Stępień.

„To było sześć miesięcy wypełnionych inspirującą pracą. Mieliśmy okazję wymieniać się doświadczeniami, poznawać różne perspektywy danego zagadnienia, wypracowywać wspólne stanowiska. Mam nadzieję, że czas spędzony na obradach w Małopolsce będzie dla Państwa inspiracją do jeszcze szerszej współpracy” – mówił na zakończenie marszałek Jacek Krupa.

W trakcie małopolskich obrad Konwentu Marszałków szefowie regionów mieli okazję rozmawiać m.in. o polityce senioralnej, finansowaniu jednostek samorządowych czy zmianach dotyczących realizacji programów w zakresie polityki spójności.

Tematem były też wyzwania stojące przed samorządami w walce o czyste powietrze. Według wicemarszałka Wojciecha Kozaka, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. “niska emisja”. „Jak pokazują dane, w Polsce ciągle aktywnych jest nawet 3 mln „kopciuchów”, czyli pieców, które nie spełniają żadnych norm. Co więcej, sytuację pogarsza jeszcze spalanie złej jakości węgla. Dlatego w Małopolsce postawiliśmy na uchwały antysmogowe, które dokładnie regulują dopuszczalne urządzenia grzewcze i jakoś paliwa, które są dopuszczalne do stosowania przez naszych mieszkańców” – wyliczał.

„Widzimy wyraźnie, że pyły PM 10 i PM 2,5 w blisko 50 proc. powstają w niedostosowanych do obecnych norm kotłach. Jeszcze gorzej wygląda kwestia benzo(a)pirenu – za 86 proc. ilości w atmosferze odpowiadają gospodarstwa indywidualne. Wszystko dlatego, że mieszkańcy ciągle nie rozumieją, jak dramatyczne konsekwencje ma spalanie plastikowych śmieci” – mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Zachęcał również obecnych marszałków do zaangażowania się w projekt klastrów energii.

W ocenie ministerstwa energii inicjatywa ta pozwoli na poprawę lokalnego bezpieczeństwa energetycznego czy jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału miejscowych zasobów.

Marszałkowie województw podpisali również deklarację dotyczącą krajowej sieci ścieżek rowerowych. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie turystyką rowerową w całym kraju, poprawia się także infrastruktura, z której mogą korzystać miłośnicy dwóch kółek. Małopolska jest liderem w budowaniu ścieżek rowerowych, których do 2020 r. powstanie tam prawie 1000 km.

„Turystyka rowerowa staje się coraz ważniejszym elementem wizerunku turystycznego i oferty turystycznej nie tylko poszczególnych regionów, ale i całego kraju. Jednocześnie rosną oczekiwania klientów – mieszkańców i turystów. Rowerzyści poszukują komfortu, bezpieczeństwa, dostępności oraz odpowiedniego standardu oferowanych im usług, profesjonalnej obsługi i kompleksowej informacji turystycznej” – podkreślał marszałek Jacek Krupa, zachęcając do poznania szerzej tegorocznej kampanii rowerowej “Małopolska na rowery”.

Marszałkowie rozmawiali także o wyzwaniach stojących przed regionami w zakresie współpracy terytorialnej czy też o problemach niedofinansowania służby zdrowia i zwiększającego się niedoboru kadry medycznej. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, za 10 lat liczba lekarzy obniży się o 3 proc., a za 20 lat o 9 proc. Może stać się to realnym zagrożeniem dla właściwego funkcjonowania służby zdrowia oraz życia mieszkańców.

„Dane statystyczne dotyczące liczby lekarzy i pielęgniarek w Polsce budzą coraz większe zaniepokojenie. Wg OECD w Polsce na 1 000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza, 0,33 lekarza dentysty oraz niewiele ponad 5 pielęgniarek… a w przeciągu kilku lat ta sytuacja ma wyglądać jeszcze gorzej” – alarmował Wojciech Kozak.

Małopolska została gospodarzem spotkań Konwentu Marszałków RP już trzykrotnie – w 2000, 2008 i 2017 roku. Marszałkowie obradowali w Zakopanem, Krakowie i Krynicy-Zdroju.

Źródło: www.malopolska.pl
Kkż/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites