Nadzór budowlany zostaje w powiecie

Zachowane zostaną powiatowe urzędy nadzoru budowlanego – takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. Zakłada on jednak odsunięcie samorządow powiatowych od bezpośrednich decyzji o powołaniu i odwołaniu powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego.

Serwis Samorządowy PAP:

Nadzór budowlany zostaje w powiecie.

Powiatowe urzędy nadzoru budowlanego zostaną zachowane – przewiduje projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego. „Jest to bardzo dobra decyzja, jednak rozwiązania dotyczące powoływania powiatowych inspektorów dążą do likwidacji samorządności na poziomie powiatowym” – komentuje prezes Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn.

Rządowy projekt ustawy zakłada m.in. zachowanie dotychczasowego podziału organów nadzoru budowlanego, w tym powiatowych inspektoratów. Natomiast jeszcze w czerwcu wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiadał utworzenie stu okręgowych inspektoratów nadzoru w miejsce obecnych 377 powiatowych.

„Redukcja inspektoratów najniższego szczebla pociągnie za sobą m.in. zmniejszenie kosztów organizacyjnych. To pozwoli na zwiększenie nakładów na etaty merytoryczne”- przekonywał wiceminister.

Z kolei prezes ZPP pozytywnie ocenił pozostawienie inspektoratów powiatowych. „Ta decyzja będzie miała pozytywne skutki dla mieszkańców. W powiecie bocheńskim najbardziej oddalona miejscowość położona jest w odległości 20 km od powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Natomiast do zapowiadanego okręgowego inspektoratu byłoby 75 km” – tłumaczył Węgrzyn.

Radca prawny Konrad Młynkiewicz z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy również zaznaczył, że zachowanie powiatowych inspektoratów jest dobrym rozwiązaniem. „Organy te pokrywają się ze starostwami Pozytywnym aspektem projektu tej ustawy jest to, że pozostaną inspektoraty nadzoru budowlanego na poziomie każdego powiatu, a to przecież starostwa wydają m.in. pozwolenia na budowę” – wyjaśnił.

„Myślę, że zmiana struktury inspektoratów nadzoru budowlanego utrudniłaby efektywne prowadzenie kontroli inwestycji budowlanych” – dodał Młynkiewicz.

Projekt ustawy zakłada również, że to główny inspektor nadzoru budowlanego będzie wydawał zgodę na powołanie oraz występował z wnioskiem o odwołanie powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. Obecnie kompetencje te należą do starostów i wojewodów.

W ocenie Ludwika Węgrzyna przepisy te bezpośrednio godzą w kompetencje powiatów. „Sądzę, że jest to ciąg dalszy likwidacji samorządności na poziomie powiatowym, a w szczególności administracji zespolonej. Struktura powiatowa wypracowana przez lata sprawdza się. Natomiast teraz inspektorzy nadzoru budowlanego będą realizować +centralne wytyczne+”- podkreślił.

Projekt ustawy o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego został skierowany do konsultacji.

mm/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites