Nie uległa oszustom

Wyłudzanie pieniędzy sposobem na wnuka nie ustaje. Ale tym razem informacja w tej sprawie jest pozytywna, ponieważ 85-letnia bolesławianka nie dała się oszukać. Otrzymała telefon o wypadku samochodowym wnuczki i potrzebie gotówki, ale szybko przejrzała fortel i nie dała się wciągnąć w intrygę. Kobieta poinformowała też policję o zainstniałej sytuacji.

Komunikat KPP w Bolesławcu:

Fałszywa wnuczka chciała wyciągnąć pieniądze od bolesławieckiej seniorki.

85-letnia mieszkanka Bolesławca mając wiedzę na temat zagrożeń związanych z oszustwami „na wnuczka” nie dała się przestępcom – kiedy zorientowała się, że rozmawia z obcą osobą krzyknęła do słuchawki „TY OSZUŚCIE”

W minionym tygodniu w Bolesławcu miała miejsce próba oszustwa „na wnuczka”. 85-letnia mieszkanka Bolesławca w godzinach południowych otrzymała telefon z informacja o spowodowaniu wypadku śmiertelnego i pilnej potrzebie gotówki. Rozmówczynią była kobieta, która podawała fałszywe informację.

Seniorka zaczęła wypytywać o szczegóły wypadku ale rozmówczyni nie był w stanie udzielić odpowiedzi więc pokrzywdzona zorientowała się, że ma do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Kiedy krzyknęła do słuchawki „TY OSZUŚCIE” połączenie zostało przerwane.
O całej próbie oszustwa kobieta poinformowała bolesławieckich policjantów.

Powyższa sytuacja może przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

Bolesławieccy policjanci przypominają, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.

Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Bliscy, z którymi utrzymywany jest codzienny kontakt, mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. W większości przypadków mamy numer telefonu do syna, córki czy wnuczka. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

asp.szt.A.Kublik-Rościszewska
KPP Bolesławiec

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites