Nowy paszport

Wiadomo już, jakie motywy graficzne znajdą się w nowym polskim paszporcie. Będzie ich 19, a część z nich wybrali w głosowaniu internauci. Ostatecznie zrezygnowano z tych motywów, co do których zastrzeżenia mieli Litwini i Ukraińcy, a więc Ostra Brama w Wilnie i Cmentarz Orląt Lwowskich. Zamiast Cmentarza będzie Antoś Petrykiewicz czyli jeden z Orląt Lwowskich oraz Inskrypcja “Matka i Serce Syna” z Cmentarza Na Rossie w Wilnie.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Polski Paszport 2018 – wyniki głosowania.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat wyników głosowania w Kampanii Społecznej MSWiA „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Od 28 lipca do 10 września 2017 r. na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl oddano w sumie 763.539 głosów.

W nowym polskim paszporcie znajdą się następujące motywy graficzne związane z odzyskaniem Niepodległości:

Bitwa Warszawska
Antoś Petrykiewicz
Godło II RP
Grób Nieznanego Żołnierza
Ignacy Paderewski
Józef Piłsudski
Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
Order Virtuti Militari
Powstania Śląskie
Roman Dmowski
Wincenty Witos
Wojciech Korfanty
Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił
Gabriel Narutowicz
Orzełek Legionowy
Inskrypcja „Matka i Serce Syna”
Eugeniusz Kwiatkowski
Obraz Jacka Malczewskiego „Polonia”

W 2018 roku, na stulecie Niepodległej, Polacy otrzymają nowy, zaawansowany technologicznie paszport. Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń , miejsc i symboli.

W nowym wzorze książeczki paszportowej zostanie wprowadzona sztywna strona personalizacyjna. Zmiana technologiczna w tym zakresie daje możliwość rozszerzenia katalogu zabezpieczeń. W nowym wzorze książeczki nacisk położono na ochronę fotografii posiadacza. W jej obrębie będzie umieszczony transparentny znak holograficzny i kombinacja elementów matowych i błyszczących. Na powierzchni strony personalizowanej wystąpi także tłoczenie.

W katalogu zabezpieczeń paszportu nowego wzoru znajdą się także m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV, pole MLI (Multiple Laser Image) z elementami transparentnymi (tzw. Safe-I) oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.

Więcej informacji na temat nowego paszportu na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites