O Wikingach nad Wisłą

Muzeum Ceramiki zaprasza w piątek o 17.00 do budynku przy Kutuzowa na wernisaż wystawy „Wikingowie. Truso – legenda Bałtyku”. Prezentowane na niej będą eksponaty związane z bursztynnictwem, rogowiarstwem oraz obróbką metali pozyskanych w trakcie badań archeologicznych. Będzie można poznać mitologię nordycką i zobaczyć cyfrową wizualizację Truso – owianego legendą, tajemniczego, zatopionego miasta położonego przy ujściu Wisły, k tóre porównywane jest z Atlantydą, czy antyczną Troją.

Komunikat Muzeum Ceramiki w Bolesławcu:

Zaproszenie na wystawę „Wikingowie. Truso – legenda Bałtyku”.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na wernisaż wystawy „Wikingowie. Truso – legenda Bałtyku”, który odbędzie się 17.11.2017 r. o godz. 17.00 w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki.

Do niedawna, Truso znane było tylko z nazwy zapisanej przez anglosaskiego podróżnika Wulfstana, który ok. 890 r. wyruszył w rejs – z duńskiego portu Hedeby do położonego w rejonie ujścia Wisły emporium. Próby określenia jego lokalizacji trwały bez mała 400 lat. Przez lata poszukiwań Truso stało się owianym legendą – tajemniczym zatopionym miastem porównywanym z Atlantydą, czy antyczną Troją.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 160 eksponatów związanych z bursztynnictwem, rogowiarstwem oraz obróbką metali pozyskanych w trakcie badań archeologicznych. Zwiedzając wystawę można zapoznać się z mitologią nordycką, a dzięki modelowi świętego drzewa – Yggdrasila odkryć źródło wierzeń i tajemnice Rangarök, Asgardu i Thora. Chętni mogą sprawdzić się w odnalezieniu klucza do rozszyfrowania napisów runicznych oraz spróbować swoich sił rozgrywając partię hnefatafla – najpopularniejszej skandynawskiej gry planszowej. Ekspozycji towarzyszy cyfrowa wizualizacja Truso oparta na wynikach interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych na jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych Europy.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu oraz Drużyną Wojów Serbo-Łużyckich – Biełoboh.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites