Obchody 100-lecia Niepodległości rozpoczęte

We Wrocławiu rozpoczęły się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zainaugurowała je konferencja pt. “Polsce swobodny dać świt – wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości”. Konferencji towarzyszyła prezentacja ekspozycji muzealnych. Drugim punktem inaugracji był koncert w Narodowym Forum Muzyki. Rozbrzmiała tam muzyka kompozytorów bezpośrednio związanych z wydarzeniami z 1918 roku.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Konferencja inaugurująca obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak otworzył konferencję pt. „Polsce swobodny dać świt – wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości” inaugurującą dolnośląskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wojewoda odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników wydarzenia.

Celem spotkania było przede wszystkim ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana była w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Konferencji towarzyszyła prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Organizatorami wydarzenia byli Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego.

Kolejną częścią inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie zaplanowany na godzinę 18:00 okolicznościowy koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa, Prezydent Wrocławia oraz dyrektor Narodowego Forum Muzyki zapraszają na wyjątkowe wykonanie utworów z repertuaru m.in. Ignacego Paderewskiego w interpretacji wybitnego pianisty młodego pokolenia Szymona Nehringa.

Koncert na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak otworzył koncert inaugurujący dolnośląskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu rozbrzmiała muzyka kompozytorów bezpośrednio związanych z wydarzeniami z 1918 roku.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak otworzył koncert inaugurujący dolnośląskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu rozbrzmiała muzyka kompozytorów bezpośrednio związanych z wydarzeniami z 1918 roku.

Wśród tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości nie zabraknie wydarzeń podkreślających wagę wspólnoty i jednoczenia się wokół symboli narodowej tożsamości, zwłaszcza flagi narodowej.

Z okazji wyjątkowego jubileuszu fasadę Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zdobią portrety sześciu Ojców Niepodległości oraz Orlęta Lwowskie.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites