Ocalamy groby Bohaterów

Trwa akcja „Ocalamy”, w której chodzi o oznaczania grobów bohaterów walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Akcja trwać będzie do 2021 roku. W kolejnych latach oznaczane będą groby żołnierzy Września’39, Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r.

Komunikat DUW we Wrocławiu:

Ocalamy groby Bohaterów

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń przypominają, że trwa akcja „Ocalamy” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach promocji akcji „Ocalamy” przygotowywany jest spot skierowany do mieszkańców Dolnego Śląska. Premiera wkrótce. Poniżej fotorelacja z planu.

Projekt symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych pochowanych na terenie Dolnego Śląska będzie rozłożony na lata 2018 – 2021. Groby zostaną oznaczone specjalnym insygnium.

W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko – bolszewickiej.

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie, obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

Wojewoda Dolnośląski i dyrektor IPN we Wrocławiu apelują do mieszkańców Dolnego Śląska o zgłaszanie osób (miejsc ich pochówku), które kwalifikują się do oznakowania.

Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
ul. Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław z dopiskiem Biuro Wojewody

Z ramienia Wojewody akcją zajmuje się doradca Damian Mrozek, nr telefonu 71 340 65 65.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites