Opłata skarbowa przez internet

Od 25 listopada uruchomiona będzie pierwsza w Polsce możliwość uiszczania poprzez internet opłat skarbowych za usługi Urzędu Stanu Cywilnego. Będzie to na razie wyłącznie możliwość opłaty za “Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego”. Urzędy gmin, które będą chciały swoim klientom udostępnić taką możliwość będą jednak musiały o to zawnioskować. Po stronie gminy nie rodzi to żadnych kosztów. Natomiast prowizję w wysokości 59 groszy płacił będzie klient.

Serwis Samorządowy PAP:

Paybynet w USC. Wniosek o odpis aktu pierwszą usługą centralną możliwą do opłacenia przez internet.

Pierwszą usługą centralną możliwą do opłacenia przez internet będzie „Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego” – poinformowały Ministerstwo Cyfryzacji i KIR.

Krajowa Izba Rozliczeniowa we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji wdrożyła moduł obsługi płatności online pozwalający na opłacenie przez internet wniosku o odpis aktu stanu cywilnego.

Resort cyfryzacji i KIR planują uruchomić 25 listopada na platformie ePUAP nową wersję modułu obsługi płatności online. Według resortu, celem rozwoju usługi Paybynet była możliwość wykorzystania jej również w usługach centralnych, a nie jak dotychczas, tylko w usługach lokalnych.

Urzędy miast i gmin zainteresowane uruchomieniem usługi umożliwiającej swoim Klientom dokonanie opłaty skarbowej za odpis Aktu Stanu Cywilnego online mogą to zrobić za pomocą formularza zgłoszeniowego (poniżej w załączniku).

Według MC i KIR realizacja płatności online oznacza dla urzędu optymalizację pracy, wspieranie wizerunku nowoczesnego i przyjaznego klientom miejsca, które dostosowuje się do zmian zachodzących na rynku.

Płatności są realizowane w systemie szybkich płatności internetowych Paybynet, który umożliwia bezpośrednie przesyłanie środków z konta bankowego klienta na rachunek urzędu. Paybynet jest zintegrowany z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) oraz innymi systemami e-urzędów.

Usługa dla urzędów jest bezpłatna. Od klienta pobierana jest jednorazowo prowizja w wysokości 0,59 zł.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy, podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentowania urzędu, można przesłać pocztą elektroniczną na adres mailowy: eurzad@paybynet.pl (Uwaga: formularz należy podpisać certyfikatem kwalifikowanym) lub pocztą tradycyjną na adres:

Paybynet
Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
ul. W. Pileckiego 65
02-781 Warszawa

Resort cyfryzacji i KIR planują podłączyć do modułu kolejne usługi wymagające płatności, m.in. wniosek o wydanie prawa jazdy.

MC przypomina też, że dzięki aneksowi do umowy z KIR, od 12 czerwca 2017 r. obywatele dokonujący płatności online za realizację usług udostępnionych na ePUAP ponoszą niższe koszty prowizji za dokonanie płatności.

Jak podkreśla resort, dotychczas prowizja uzależniona była od wartości transakcji i zawierała się w przedziale od 0,99 zł do 9,99 zł. Zgodnie z podpisanym aneksem prowizja jest stała i wynosi 0,59 zł. Dodatkowo, obniżona stawka prowizji ma zastosowanie również w przypadku umów zawieranych pomiędzy podmiotami publicznymi, które będą chciały świadczyć usługi publiczne za pomocą własnych systemów informatycznych a KIR.

Kkż/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites