Opłatę za wycinkę drzewa ustali wójt

Trwają prace nad zmianami w ustawie o ochronie przyrody. Poza zniesieniem konieczności uzyskiwania zgody na wycinkę drzewa rosnącego na prywatnej posesji myśli się też o możliwości przekazania gminom decyzji o ustaleniu wysokości opłaty za wycinkę drzewa tam, gdzie zezwolenie będzie wymagane. Proponuje się też kwotę stawki maksymalnej, która nie będzie mogła przekroczyć 500 zł za cm obwodu drzewa i 200 zł za m2 krzewów.

Serwis Samorządowy PAP:

Gminy ustalą stawki opłat za wycinkę drzew.

W czwartek, 15 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody, zakładającego ułatwienia dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie wycinki drzew i krzewów.

Przedstawiciel wnioskodawców projektu Krzysztof Ardanowicz (PiS) przekonywał na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska, że nowe regulacje są niezbędne i długo oczekiwane przez społeczeństwo.

„Proponujemy wprowadzenie fundamentalnej reformy dotyczącej nieruchomości prywatnych. Drzewa i krzewy rosnące na nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, będą mogły być wycięte bez potrzeby uzyskania zezwolenia wójta” – mówił poseł.

W opinii autorów projektu chodzi o wyeliminowanie przypadków naliczania wielomilionowych kar za usuwanie drzew z prywatnych posesji oraz rozszerzenie kompetencji samorządów poprzez przekazanie im decyzji o wysokości opłat za wycinkę. Jednocześnie mają zostać wprowadzone stawki maksymalne: 500 zł za cm obwodu drzewa i 200 zł za m2 krzewów.

Posłowie zwrócili uwagę, że obecne przepisy często utrudniają przywrócenie gruntów do użytku rolnego. Rolnicy nierzadko rezygnowali z wznowienia uprawy, przez ogromne koszty oczyszczenia terenów uprawnych z drzew i krzewów.

Projekt spotkał się z akceptacją członków komisji oraz resortu środowiska. „Obecny sposób wydawania decyzji na ścinkę jest patologiczny. Jest to zmiana absolutnie potrzebna” – powiedział Jan Duda (PiS).

Andrzej Szweda–Lewandowski z Ministerstwa Środowiska podkreślił, że zwolnienie osób fizycznych od uzyskiwania decyzji na usunięcie drzew i krzewów jest zasadne. „W ocenie ministerstwa brak wydania zezwolenia na wycięcie drzewa na własnym terenie jest ingerowaniem w prawo własności. JST w ostatnich dwóch latach w 98 procentach pozytywnie opiniowały wnioski osób fizycznych. Jest to niepotrzebne komplikowanie procesu” – zauważył przedstawiciel resortu.

Komisja przyjęła projekt z drobnymi poprawkami.

mm/Serwis Samorządowy PAP

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites