Oskarżony Vladyslav K.

Do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze wpłynął akt oskarżenia w głośnej sprawie z nocy sylwestrowej, gdy 28-letni Ukrainiec jadąc po pijanemu ulicami Jeleniej Góry wypadł z drogi i na miejscu zabił dwie nastolatki. Mężczyzna miał 1,9 ‰ alkoholu we krwi. Grozić mu będzie do 12 lata więzienia.

Komunikat Prasowy Nr 20/2017:

Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko 28-letniemu obywatelowi Ukrainy Vladyslavowi K., oskarżając go o spowodowanie w stanie nietrzeźwości w dniu 31 grudnia 2016 roku w Jeleniej Górze wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniosły małoletnie w wieku 14 i 16 lat, a kolejna pokrzywdzona odniosła obrażenia ciała, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk i art. 177 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk, a także o inne przestępstwa.

Do popełnienia przestępstwa zarzucanego oskarżonemu doszło w noc sylwestrową 2016 roku, kiedy Vladyslav K. znajdując się w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,9 ‰ alkoholu we krwi, poruszając się kierowanym przez siebie samochodem marki Jeep Grand Cherokee, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, jadąc z prędkością nie mniejszą niż 90 km/h utracił panowanie nad pojazdem, zjechał na chodnik przy moście i uderzył w idące nim małoletnie pokrzywdzone. Następnie, samochód Jeep Grand Cherokee przebił barierki mostu i wpadł do koryta rzeki.

W wyniku uderzenia, dwie pokrzywdzone doznały licznych obrażeń, które skutkowały ich zgonem na miejscu zdarzenia. Ponadto, pasażerka kierowanego przez oskarżonego pojazdu doznała obrażeń, które spowodowały u niej rozstrój zdrowia na okres powyżej 7 dni.

Za popełnione przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze do 12 lat. Dodatkowo, oskarżonemu zarzucono kierowanie wskazanym wyżej pojazdem w stanie nietrzeźwości wynoszącym 1,9 ‰ alkoholu we krwi, tj. czyn z art. 178a § 1 kk. Zanim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniosły wymienione wyżej małoletnie, Vladyslav K., będąc nietrzeźwy, poruszał się pojazdem Jeep Grand Cherookee ulicami Jeleniej Góry.

Przeprowadzone postępowanie doprowadziło także do ustalenia, że oskarżony w chwili zdarzenia nie miał prawa użytkować pojazdu, należącego do firmy, w której pracował, w związku z czym stanął on pod zarzutem jego zaboru w celu krótkotrwałego użycia, tj. czynu z art. 289 § 1 kk.

W toku śledztwa, oskarżony Vladyslav K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. W swoich wyjaśnieniach wskazał, że nie pamięta okoliczności w jakich kierował pojazdem marki Jeep.

W wydanej w sprawie opinii sądowo-psychiatrycznej biegli nie stwierdzili żadnych okoliczności, które mogłyby wyłączyć lub ograniczyć u niego zdolność kierowania swoim postępowaniem i rozumienia znaczenia swoich czynów. Biegli wskazali natomiast na istniejące w ich ocenie zwiększone prawdopodobieństwo, że oskarżony mógłby ponownie popełnić podobny czyn zabroniony, w związku z jego uzależnieniem od alkoholu.

Oskarżony Vladyslav K. jest tymczasowo aresztowany i wraz z aktem oskarżenia został przekazany do dyspozycji Sądu.

w zastępstwie Rzecznika Prasowego
prokurator Tomasz Czułowski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites