“Ostatnia mila”

Bolesławianie dojeżdżający na wakację nad Bałtyk wiedzą, jak czasem trudno i długo przejeżdża się ten ostatni odcinek drogi co celu. Samorząd zachodniopomorski wraz z nadmorskimi gminami opracowują w tej sprawie program “Ostatnia mila”. Jednym z rozwiązań ma być uruchomienie turystycznej linii autobusowej na trasie Wolin – Kamień Pomorski – Dziwnówek – Międzyzdroje. Inne to parkingi przy stacjach kolejowych.

Serwis Samorządowy PAP:

Ostatnia mila. Nadmorskie gminy ułatwią turystom dotarcie do miejsc wypoczynku.

Samorząd województwa zachodniopomorskiego wraz z nadmorskimi gminami opracują program zrównoważonej mobilności na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w komunikacie, list intencyjny w sprawie projektu „Ostatnia mila” podpisał marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wraz z samorządami Dziwnowa, Międzyzdrojów, Kamienia Pomorskiego i Wolina.

Pomoc w opracowaniu elastycznych systemów transportowych zapewni samorządom Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, które przez ponad rok analizowało sytuację komunikacyjną w nadmorskich gminach. Instytucja opracuje tzw. plan działania zawierający niezbędne zmiany organizacyjne i legislacyjne oraz potencjalne źródła finansowania rozwiązań.

Według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, wstępna koncepcja działań przewiduje, że zrównoważoną mobilność na obszarze ostatniej mili w regionach turystycznych można osiągnąć m.in. poprzez powołanie wspólnego koordynatora transportowego.

„Najbardziej efektywnym dla nadmorskich gmin rozwiązaniem wydaje się być uruchomienie turystycznej linii autobusowej jeżdżącej po zapętlonej trasie Wolin – Kamień Pomorski – Dziwnówek – Międzyzdroje. Znaczącym ułatwieniem mogą być również parkingi typu Park&ride czy Park&Bike umiejscowione w pobliżu przebiegających przez te gminy linii kolejowych. Ich oferta z pewnością ograniczyłaby nadmierne zatłoczenie nadmorskich miejscowości” – podkreślono w komunikacie.

Jak dodano, ze względu na specyfikę położenia gminy powinny także rozważyć wykorzystanie transportu wodnego, np. tramwaju wodnego.

Wstępna koncepcja zakłada ponadto, że każdy z projektów mógłby być realizowany zarówno przez samorządy, jak i we współpracy z podmiotami prywatnymi.

Zdaniem marszałka woj. zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, projekt „Ostatnia mila” może stanowić udogodnienie nie tylko dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale także dla turystów. „To szansa na zbudowanie również spójnej i bardzo bogatej oferty turystycznej, nie tylko jednej, ale przynajmniej czterech gmin” – powiedział.

Projekt „Last Mile” rozpoczął się w kwietniu 2016 r. od analiz i poszukiwania możliwości wdrożenia koncepcji. Według twórców projektu, opracowanie planu działania powinno zakończyć się we wrześniu 2018 r. Z kolei do końca 2020 r. przewiduje się realizację planu działań, a także monitorowanie, nadzór i ocenę rezultatów.

Źródło: UMWZ
dap/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites