Ostrzeżenia dla grzybiarzy

Wprawdzie grzybów w lasach, jak na lekarstwo, ale warto na początku sezony grzybowego przypomnieć sobie o zaginięciach w lesie w poprzednim roku. A w związku z tym trzeba sobie uświadomić, że wchodząc do lasu trzeba zachować określony środki bezpieczeństwa. Policja radzi, jak zachować się w takich sytuacjach. Ale najważniejsze, to nie wchodzić w głąb lasu, którego się nie zna i nie zbierać grzybów, których nie zna się na 100%.

Komunikat KPP w Bolesławcu:

GRZYBIARZU BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY

W okresie jesiennym wiele osób wybiera się do lasu na grzybobranie bez znajomości terenu. Bolesławieccy policjanci przypominają aby pamiętać o kilku zasadach, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

W okresie jesiennym dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na terenach leśnych, najczęściej powtarzającymi się zdarzeniami w sezonie zbierania runa leśnego na terenie borów dolnośląskich są zagubienia osób w lesie.

W zeszłym roku bolesławieccy policjanci wielokrotnie prowadzi poszukiwania grzybiarzy, którzy stracili orientację w terenie.

W wielu przypadkach osoby zaginione wchodząc do lasu nie stosowały podstawowych zasad bezpieczeństwa dlatego przypominamy:
> IDĄC DO LASU ZABIERZ ZE SOBĄ KONIECZNIE TELEFON,
MOŻE PRZYDAĆ SIĘ W SYTUACJI KRYZYSOWEJ
> IDĄC W GRUPIE NIE ODŁĄCZAJ SIĘ, ZABIERAJĄC ZE SOBĄ DZIECI LUB OSOBY STARSZE NIE TRAĆ ICH Z POLA WIDZENIA
> BEZ ZNAJOMOŚCI TERENU NIE WCHODŹ W GŁĄB LASU, POZOSTAŃ W POBLIŻU MIEJSCA WEJŚCIA DO LASU, ZAPAMIĘTAJ CHARAKTERYSTYCZNE ELEMENTY – NUMERY SŁUPKÓW GRANICZNYCH
> POINFORMUJ KOGOŚ O MIEJSCU SWOJEJ WYPRAWY DO LASU.

Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy .

PONADTO:
?udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei,
?nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

Przypominamy także, że zabrania się zatrzymania lub postoju na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu w innym miejscu niż wyznaczone do tego celu.

asp szt.A.Kublik-Rościszewska
KPP Bolesławiec

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites