Pieniądze na gabinety stomatologiczne w szkołach

Do końca sierpnia samorządy lokalne mogą występować do Ministerstwa Zdrowia o pieniądze na wyposażenie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Na ten cel przewidziano 5 mln zł. Szkolne gabinety stanowią w kraju tylko 7% wszystkich gabinetów dentystycznych.

Serwis Samorząowy PAP:

Według Najwyższej Izby Kontroli odsetek gabinetów w szkołach w ogólnej liczbie gabinetów stomatologicznych w I półroczu 2017 r. wynosił jedynie 7 proc. (8,6 tys.). Najwyższy był w województwie lubelskim – ponad 22 proc.; w szkołach w województwie lubuskim i podkarpackim w ogóle nie było gabinetów stomatologicznych.

Serwis Samorządowy PAP:

Środki na gabinety. MZ ogłosiło konkurs dla samorządów na wyposażenie szkolnych gabinetów stomatologicznych.

Do końca sierpnia samorządy mogą występować do Ministerstwa Zdrowia o środki na zakup niezbędnego wyposażenia gabinetu stomatologicznego w szkole. Resort przewidział w tym roku na ten cel 5 mln zł.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach internetowych, od 1 sierpnia br. rozpoczyna się realizacja programu polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.”.

“Celem programu jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej uczniów przez zwiększenie dostępności do świadczeń stomatologicznych udzielanych uczniom w szkolnych gabinetach dentystycznych oraz objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży i ich rodziców edukacją zdrowotną w obszarze zdrowia jamy ustnej” – poinformowało w komunikacie MZ.

Program skierowany jest do gmin, powiatów i województw, które są organami prowadzącymi szkoły publiczne.

“Zainteresowane podmioty mogą przystąpić do konkursu na realizację programu i otrzymać środki na zakup niezbędnego wyposażenia gabinetu stomatologicznego oraz na realizację projektu edukacyjnego” – podał resort.

Termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 31 sierpnia br. Ministerstwo zdrowia na realizację zadania przewidziało w tym roku 5 mln zł.

Według Najwyższej Izby Kontroli odsetek gabinetów w szkołach w ogólnej liczbie gabinetów stomatologicznych w I półroczu 2017 r. wynosił jedynie 7 proc. (8,6 tys.). Najwyższy był w województwie lubelskim – ponad 22 proc.; w szkołach w województwie lubuskim i podkarpackim w ogóle nie było gabinetów stomatologicznych.

NIK przeprowadził również ankietę wśród 3,5 tys. rodziców i opiekunów, w której aż 71 proc. ankietowanych wypowiedziało się za utworzeniem w szkołach gabinetów stomatologicznych.

Jak zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli, „stan zdrowotny uzębienia dzieci w Polsce różni się od tego, który jest obserwowany nie tylko w krajach rozwiniętych, ale także w większości krajów europejskich podlegających, podobnie jak Polska, transformacji systemowej”.

“W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej 1 zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat – blisko 9 proc.” – podała NIK w ostatnim raporcie dot. opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkołach.

amk/

Ogłoszenie o konkursie dostępne jest na stronach internetowych MZ.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites