Powiat bolesławiecki na 127 miejscu

Warszawa, powiat piaseczyński oraz Sopot stanowią czołówkę powiatów o największych dochodach w przeliczeniu na mieszkańca. W stolicy jest to suma 625 zł na osobę. Powiat bolesławiecki zajmuje 127 miejsce na 380 powiatów z sumą niemal 190 zł na mieszkańca. Ostatnie miejsce w tym rankingu zajął powiat kazimierski z kwotą niespełna 75 zł. Średnia dla całego kraju 232,60 zł.

Serwis Samorządowy PAP:

Najbogatsze i najbiedniejsze powiaty.

Warszawa, powiat piaseczyński oraz Sopot – są na czele listy powiatów o najwyższych dochodach podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jak wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźników dot. dochodów podatkowych per capita dla gmin i powiatów na 2018 r., najbogatszymi powiatami są: Warszawa, powiat piaseczyński w woj. mazowieckim i Sopot. Najniższe wpływy z podatków odnotowano w powiecie kazimierskim w woj. świętokrzyskim.

Publikowane przez MF wskaźniki służą do obliczenia tzw. janosikowego – dla jego beneficjantów i płatników – a podstawę szacunków stanowią dane o dochodach podatkowych za 2016 r. W przypadku powiatów chodzi o dochody z udziałów w CIT i PIT.

PEŁNY RANKING „NAJBOGATSZE I NAJBIEDNIEJSZE POWIATY W POLSCE” (380 miejsc)

Najwyższe dochody podatkowe na jednego mieszkańca w kategorii powiatów, w wysokości 625,08 zł per capita, osiągnęła Warszawa. Stolica, podobnie jak pozostałych 66 miast na prawach powiatu, figuruje na dwóch listach resortu finansów – osobnej dla gmin i powiatów.

W części gminnej wpływy z podatków – na poziomie 3 374,24 zł na mieszkańca – były w Warszawie dużo wyższe niż w części powiatowej. Gminy mają bowiem większe dochody. W ich przypadku do wskaźników podatkowych, oprócz udziałów w CIT i PIT (gminy otrzymują wyższy procent), resort finansów wlicza także wpływy z tytułu podatków i opłat (np. podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej).

Po Warszawie drugie miejsce pod względem dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca zajął powiat piaseczyński w woj. mazowieckim (518,79 zł per capita). W pierwszej trójce znalazł się ponadto Sopot, będący również miastem na prawach powiatu, w którym wpływy podatkowe w części powiatowej dały 484,01 zł per capita (Dochody Sopotu w części gminnej wyniosły 2 622,32 zł per capita).

Najniższe kwoty podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca zasiliły powiaty: kazimierski (74,66 zł per capita), moniecki w woj. podlaskim (86,86 zł per capita) oraz chełmski w woj. lubelskim (91,78 zł per capita).

Wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od podatników zamieszkałych na obszarze powiatu wynosi 10,25 proc., w gminach w 2018 r. będzie to 37,98 proc. Z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) do kasy powiatu trafia 1,40 proc., a do gminy – 6,71 proc.

Z danych MF wynika, że najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów, a najbiedniejszą – Przytuły.

kic/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites