Pożar lasu pod Wierzbową

Strażacy i ochotnicy z Bolesławca, Gromadki oraz powiatów żagańskiego, polkowickiego, lubińskiego i legnickiego gasili pożar lasu pod Wierzbową. Paliła się ściółka leśna, a gaszenie trwało ponad dobę. Dzięki tym działaniom ogień nie rozprzestrzenił się na dalsze połacie lasu i ograniczył się do samej ściółki. W akcji uczestniczyło 99 strażaków, 26 pojazdów i 2 samoloty gaśnicze. Użyto w jej trakcie 200 m3 wody.

Komunikat KP PSP w Bolesławcu:

Pożar lasu w Nadleśnictwie Chocianów.

22 lipca br. o godz. 16.32 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Bolesławcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach miejscowości Wierzbowa. Po dojeździe pierwszych zastępów z OSP Gromadka, a następnie z JRG PSP w Bolesławcu potwierdzono, że paliła się ściółka, podrosty i podszyt w borze sosnowym na powierzchni ok 2 ha.

Akcja gaszenia pożaru trwała, aż do godzin wieczornych 23 lipca br. Długotrwale działania gaszenia pożaru wynikały z palącej się grubej warstwy ściółki leśnej, która pokryta mchem strukturą podobna była do torfu. Łącznie w akcję zaangażowanych było naprzemiennie działających 26 pojazdów i 99 strażaków z PSP i OSP powiatów bolesławieckiego, żagańskiego, polkowickiego, lubińskiego i legnickiego. Pojazdy pożarnicze dowożąc wodę ze zbiorników naturalnych, sztucznych i sieci hydrantowych do ugaszenia pożaru dostarczyły ok. 200 m3 wody. Ponadto w pierwszym dniu akcji do gaszenia zaangażowane były również 2 samoloty gaśnicze z Lasów Państwowych dokonując 6 zrzutów wody, a także ciągnik, który oborał cały obwód pożaru.

Dzięki długotrwałym działaniom gaśniczym prowadzonym przez strażaków w trudno dostępnym terenie udało się zapobiec rozprzestrzenieniu pożaru na duże kompleksy leśne Nadleśnictwa Chocianów i Przemków ograniczając tym samym straty materialne w mieniu skarbu państwa.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites