Profanacja w kościele

Niektórzy bolesławianie słyszeli już w kościołach informację o profanacji Najświętszego Sakramentu w jednym z kościołów w Szklarskiej Porębie. W nocy z 16 na 17 marca 26-letnia Patrycja S. włamała się do kościoła, wyjęła z Tabernakulum Najświętszy Sakrament i dokonała jego zniszczenia. Następnie podpaliła ławki. Dzięki monitoringowi policja przybyła na miejsce zdarzenia i zatrzymała kobietę, a straż pożarna ugasiła pożar. Kobieta została aresztowana na dwa miesiące i grozić jej będzie kara więzienia do 10 lat.

Komunikat prasowy Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze:

Tymczasowy areszt dla sprawczyni włamania do kościoła w Szklarskiej Porębie

W dniu 18 marca 2018 roku, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy od dnia zatrzymania wobec Patrycji S., podejrzanej o dokonanie w nocy z 16 na 17 marca 2018 roku z włamaniem do Kościoła Parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana w Szklarskiej Porębie, a także sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru oraz publicznej obrazy uczuć religijnych innych osób.

Do zdarzenia doszło w nocy z 16 na 17 marca 2018 roku, kiedy 26-letnia kobieta dostała się do budynku kościoła przez rozbite przez siebie okno w zakrystii. Po dokonaniu penetracji wnętrza budynku zabrała przedmioty w postaci i figury baranka. Następnie z Tabernakulum wyjęła konsekrowane komunikanty, które częściowo zniszczyła oraz podpaliła zabrane z ołtarza świece, które ustawiła między innymi pod jedną z ławek powodując jej podpalenie.

Dzięki nagraniu z monitoringu o zdarzeniu powiadomiony został Komisariat Policji w Szklarskiej Porębie, którego funkcjonariusze po przybyciu na miejsce i otwarciu drzwi kościoła wezwali Straż Pożarną oraz zatrzymali przebywającą w dalszym ciągu w jego wnętrzu kobietę, która próbowała ukryć się pod jedną z ławek.

W sprawie przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchano świadków oraz uzyskano wstępną opinię biegłego z zakresu pożarnictwa.

Po doprowadzeniu Patrycji S. do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, ogłoszono jej zarzut przestępstwa z art. 279 § 1 kk i art. 296 kk i art. 164 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

Po wykonaniu czynności z podejrzaną, Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanej. W toku przeprowadzonych czynności ustalono między innymi, że kobieta nie posiada stałego miejsca zamieszkania, co rodzi obawę, że może ona w sposób bezprawny utrudniać postępowanie karne poprzez ucieczkę lub ukrywanie się przed organami ścigania.

Przestępstwo zarzucone podejrzanej zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od roku do 10 lat.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że Patrycja S. była wcześniej karana za przestępstwa przeciwko mieniu.

Rzecznik Prasowy
Prokurator Tomasz Czułowski

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites