Projekt EDWARD

Dzisiaj przypadł “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach”, co w angielskim skrócie brzmi “EDWARD” co po polsku można by przeczytać “Edward”. EDWARD to projekt państw europejskich, którego ideą jest “opcja zerowa” czyli zero ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie. To bardzo trudny do zrealizowania postulat, dlatego uczestnicy projektu chcą dołożyć wszelkich starań, by zbliżać się do tego zerowego wyniku.

Komunikat KWP we Wrocławiu:

21 września europejskim dniem bez ofiar śmiertelnych na drogach – projekt “EDWARD”.

Mimo wielu działań podejmowanych przez instytucje krajowe, jak również organizacje międzynarodowe w dalszym ciągu liczba osób zabitych oraz ciężko rannych jest zatrważająca, co wymusza poszukiwanie nowych form aktywności, których nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jedną z takich inicjatyw jest “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death – EDWARD) organizowany przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego – TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi.

EDWARD to 24 – godzinne działania prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego. Akcja promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach, czyli zero ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września br. Jest to założenie niezwykle trudne do osiągnięcia. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach samochodowych.

Aby urzeczywistnić ideę Projektu EDWARD zachęcamy, aby 21 września br. firmy, organizacje, szkoły podjęły działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czasem wystarczy zwykła rozmowa i wspólna refleksja. W myśl idei – MAŁE DZIAŁANIA PROWADZĄ DO DUŻYCH ZMIAN.

Jednak nie wystarczy zmienić swojego zachowania tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwie osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Wtedy wizja „zero” na prawdę będzie możliwa do zrealizowania.

Głównymi celami działań pn. EDWARD są:

– podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;

– ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;

– pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;

– zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.

Powyższa inicjatywa została poparta m.in. przez Komisję Europejską, Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wielkiej Brytanii oraz policje ruchu drogowego wszystkich państw, będących członkami TISPOL.

Sekcja Prasowa
KWP Wrocław

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites