Prokuratura o “Żywioł Żywiec Zdrój”

Znane są już szczegóły analiz substancji, które znalazły się w feralnej wodzie “Żywioł Żywiec Zdrój”, która poparzyła przełyk bolesławianina Macieja Z. Wykryto w niej: ftalan dimetylu oraz dwie inne substancje, które razem są składowymi preparatów Butanox, służących do utwardzania żywic poliestrowych. Nadal trwają natomiast czynności zmierzające do ustalenia, na jakim etapie doszło do wypełnienia butelki tą substancją.

Komunikat prasowy Nr 30/2016 Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Bolesławiec. Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu w toku śledztwa prowadzonego w sprawie narażenia Macieja Z. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez umieszczenie w butelce o pojemności 0,5 litra mieszaniny substancji chemicznych, które po jej spożyciu, spowodowały u pokrzywdzonego wystąpienie obrażeń ciała w postaci poparzenia jamy ustnej i przełyku, tj. o czyn z art. 160 § 1 k.k. uzyskała opinię Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie z przeprowadzonych badań chemiczno- toksykologicznych.

Z treści opinii m.in. wynika, że w butelce z etykietą ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany” o numerze seryjnym S: 20.04/11:04/3/1, z której niewielką część cieczy miał spożyć Maciej Z. wykryto: ftalan dimetylu (39,8% w/w), nadtlenek metyloetyloketonu (MEKP) oraz w niewielkich ilościach metyloetyloketon (MEK). Wskazana w przedmiotowej butelce substancja nie była zmieszana z wodą.

Natomiast skład jakościowy płynu odpowiada składowi preparatów Butanox M50 lub Butanox M60. Są to produkty ogólno dostępne dla ludzi. Przeznaczone do utwardzania żywic poliestrowych. Znajdują zastosowanie przy produkcji np. laminatów z żywic sztucznych. Ponadto śladowe ilości ftalanu dimetylu wykryto w cieczy zawartej w dwóch butelkach z etykietą ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany” o numerze seryjnym S: 08.08/08:49/3/1 otwartych jeszcze przed zabezpieczeniem ich przez organa ścigania.

W ocenie biegłych jego obecność w wodzie mogła być wynikiem zanieczyszczenia wody, prawdopodobnie po jej otwarciu. Przy czym wchodzący w skład preparatów Butanox M50 lub Butanox M60 ftalan dimetylu nie jest wykorzystywany do produkcji butelek plastikowych.

W pozostałych butelkach nie wykryto substancji chemicznych, które nie powinny występować w wodzie źródlanej, ani substancji których obecność w wodzie źródlanej jest dopuszczalna, jednak w stężeniach przekraczających dopuszczalne normy.

Do zdarzenia doszło w dniu 21 września br w godzinach wieczornych w Bolesławcu. Maciej Z. spożył niewielką ilość płynu znajdującego się w butelce, na której widniała etykieta ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany” i posiadała numer seryjny S: 20.04/11:04/3/1. W mieszkaniu, w którym przebywał Maciej Z. zabezpieczono 11 butelek, wypełnionych cieczą, z etykietą ,,Żywioł Żywiec Zdrój mocno gazowany” i oznaczonych numerami serii S:08.08/08:49/3/1 oraz powyżej wskazaną butelkę o numerze seryjnym S: 20.04/11:04/3/1.

Z relacji ojca wyżej wymienionego wynikało, że całą zgrzewkę tj. 12 sztuk wody mineralnej zakupił tego samego dnia tj. 21 września 2016 roku w jednym ze sklepów na terenie Bolesławca. Przy czym jak później ustalono 11 sztuk posiadało tożsamy numer seryjny natomiast 12 butelka inny.

W chwili obecnej trwają w sprawie dalsze czynności dowodowe zmierzające do ustalenia na jakim etapie doszło do wypełnienia wskazaną powyżej substancją przedmiotowej butelki.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites