Przed “Mogiłą”

We Wrocławiu odbyła się gala inaugurująca tegoroczną edycję akcji “Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”. Akcję zainicjowaną i prowadzoną przez Grażynę Orłowską-Sondej z TVP Wrocław wspiera dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Po raz kolejny też weźmie w niej udział młodzież z Bolesławca. Ponad 20-osobowa grupa wolontariuszy pojedzie do Zbaraża, gdzie uporządkuje groby w pobliskiej Sieniawie, a potem uda się do Jazłowca, by pracować na tamtejszym polskim cmentarzu.

Komunikat UMWD Wrocław:

“Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”

Już po raz siódmy uczniowie dolnośląskich szkół wraz ze swoimi opiekunami wyruszą na Kresy, aby porządkować zrujnowane polskie nekropolie. Akcja “Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” każdego roku zdobywa coraz więcej zwolenników. Tę wspaniałą postawę dolnośląskiej młodzieży od lat wspiera samorząd województwa. W spotkaniu inaugurującym kolejną edycję Akcji wziął udział marszałek Cezary Przybylski oraz Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa.

Wielka społeczna akcja, dolnośląskie pospolite ruszenie młodzieży – tak określa się niezwykłą inicjatywę „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Jej celem jest ratowanie polskich nekropolii na Wschodzie. To wspólne przedsięwzięcie Telewizji Polskiej i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Akcja „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, której inicjatorką jest red. Grażyna Orłowska-Sondej, odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego i ma na celu ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnia granicą.

Dolnoślązacy mają szczególny obowiązek dbania o naszą spuściznę pozostawioną za wschodnia granicą. Po wojnie ponad milion mieszkańców Kresów osiedliło się w naszym regionie. Dzisiaj ich wnuków nie trzeba zachęcać do uczestnictwa w tym pospolitym ruszeniu. Do udziału w corocznych wyjazdach zgłasza się blisko tysiąc osób. Młodzież podróżuje setki kilometrów, aby porządkować miejsca spoczynku naszych narodowych bohaterów i zwykłych mieszkańców Kresów.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites