Ranking RPO

W ministerstwie rozwoju sporządzono ranking województwa pod względem regionalnych programów operacyjnych. Jeśli chodzi o podpisane umowy w ich ramach, to przoduje województwo pomorskie. Natomiast pod względem uzyskanych płatności to na czele rankingu jest opolskie z 13%, a województwo dolnośląskie z 8% jest na drugim miejscu razem z wielkopolskim i pomorskim.

Kwieciński: pomorski RPO bezkonkurencyjny.

Liderem wszystkich programów operacyjnych, pod względem podpisanych umów o dofinansowanie, jest RPO woj. pomorskiego – poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Do tej pory na Pomorzu podpisano 72 proc. umów na lata 2014-2020.

Jak wynika z przekazanych w poniedziałek przez wiceministra rozwoju danych dot. stanu realizacji programów unijnych, nadal utrzymują się dysproporcje we wdrażaniu środków pomiędzy poziomem regionalnym i krajowym na niekorzyść RPO. Wskaźnik podpisanych umów o dofinansowanie w przypadku programów krajowych wynosi 49 proc., w programach regionalnych jest to 42 proc., a średnia dla całego kraju to 46 proc.

„Naszym celem na ten rok jest objęcie umowami połowy wszystkich środków z Unii Europejskiej, więc na poziomie krajowym, możemy powiedzieć, że ten poziom już prawie osiągnęliśmy, a na poziomie regionalnym jeszcze trochę nam brakuje” – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Kwieciński.

Dodał, że wydatki na poziomie krajowym wyniosły 12 proc. dostępnych środków, na poziomie regionalnym – 7 proc., średnio jest to prawie 10 proc.

W jego ocenie potwierdza się teza, że kluczowy dla tempa wdrażania funduszy unijnych w Polsce jest program Infrastruktura i Środowisko. „W tej perspektywie finansowej tym program, który jak gdyby ciągnie całą perspektywę jest program Infrastruktura i Środowisko, a nie programy regionalne, jak to było w poprzedniej perspektywie finansowej” – zauważył Kwieciński.

Jak powiedział, programy regionalne, to „główny obszar niepokoju”. „Zróżnicowania są naprawdę bardzo duże. Liderem nadal jest województwo pomorskie, które w podpisanych umowach ma 72 proc. Pod tym względem jest liderem zdecydowanie ze wszystkich programów, zarówno krajowych jak i regionalnych” – ocenił wiceminister.

Dodał, że zakładany na ten rok pułap 50 proc. w podpisanych umowach osiągnęły również woj. wielkopolskie, które zakontraktowało 55 proc. środków, woj. opolskie (50 proc.) i woj. lubuskie (50 proc.). „Są to regiony, które są zdecydowanie liderami, jeżeli chodzi o podpisane umowy” – zaznaczył.

Według wiceministra, najniższy poziom podpisanych umów dotyczy woj. świętokrzyskiego (24 proc.) i woj. warmińsko-mazurskiego (28 proc.).

Natomiast w odniesieniu do płatności – jak zauważył Kwieciński – liderem jest woj. opolskie (13 proc.), które przekroczyło pod tym względem nawet średnią dla programów krajowych. Kolejne są woj.: wielkopolskie (8 proc.), pomorskie (8 proc.) i dolnośląskie (8 proc.).

W ocenie wiceministra regionami, które „zdecydowanie odstają na minus” pod względem wydawania środków unijnych, są woj. lubelskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik alokacji wynosi 4 proc.

Jak podkreślił, analiza wykonana przez resort rozwoju wyraźnie wskazuje, że tempo wykorzystywania środków unijnych zależy od sprawności administracyjnej konkretnych samorządów, a nie tego, ile dany region otrzymuje środków. „Regiony, które są w tej chwili najlepsze, były dobre w poprzedniej perspektywie. Te regiony, które ślimaczą się z wydawaniem środków unijnych, są to regiony, które również miały problemy w poprzedniej perspektywie finansowej” – zaznaczył Kwieciński.

Poinformował, że z programów krajowych liderem w odniesieniu do podpisanych umów jest program Polska Cyfrowa, w którym umowami objętych jest 56 proc. puli. Powyżej 50 proc., czyli założonego na ten rok poziomu kontraktacji, są programy: Polska Wschodnia (51 proc.) i Infrastruktura i Środowisko (52 proc.).

Jeżeli chodzi o wydatkowanie środków, liderem wśród krajowych programów jest Pomoc Techniczna (22 proc.), Wiedza, Edukacja, Rozwój (16 proc.) oraz Infrastruktura i Środowisko (14 proc.).

Jak podał resort rozwoju, do 30 września 2017 r. Komisja Europejska wypłaciła Polsce niemal 5,3 mld euro z polityki spójności – najwięcej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. To 32 proc. z 16,3 mld euro przekazanych dotychczas państwom członkowskim. Jednocześnie jest to 6,8 proc. alokacji dostępnej dla naszego kraju w ramach perspektywy 2014-2020 (bez funduszy Europejskiej Współpracy Terytorialnej).

kic/ woj/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites