Rezolucja ws. Gruzji

Sejmik Województwa Dolnośląskiego uchwalił rezolucję, która upamiętniła 10. rocznicę wybuchu wojny w Gruzji w 2008 roku. Samorząd wojewódzki prowadzi wieloaspektową współpracę międzyregionalną z Autonomiczną Republiką Adżarii w Gruzji stąd więc rezolucja, która przypomina też, że nadal trwa rosyjska okupacja gruzińskich regionów.

Komunikat UMWD we Wrocławiu:

Sejmik uchwalił rezolucję dotycząca X Rocznicy wybuchu wojny w Gruzji w 2008 roku.

W sierpniu mija 10 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Gruzji. Rosyjska agresja na gruzińskie regiony rozpoczęła trwającą do dziś okupację terenów wchodzących w skład terytorium Gruzji, w tym część historycznych regionów Kartli Wewnętrznej i Regionu Cchinwali.

Mimo upływu 10 lat od tzw. „wojny sierpniowej” oraz protestów społeczności międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej i NATO, okupacja gruzińskich regionów trwa. Ta sytuacja wstrzymuje rozwój Gruzji, kraju, który już kilkanaście lat temu wkroczył na drogę reform wewnętrznych i rozpoczął proces integracji ze strukturami euroatlantyckimi.

Województwo Dolnośląskie od lat aktywnie wspiera rozwój Gruzji, prowadzi wielosektorową współpracę międzyregionalną z Autonomiczną Republiką Adżarii oraz angażuje się w inicjatywy skierowane do mieszkańców Gruzji.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego, w imieniu władz samorządowych regionu oraz mieszkańców, uchwaloną dziś rezolucją wyraził solidarność z Narodem gruzińskim i oddał hołd ofiarom konfliktu. Zaapelował również do Prezydenta oraz rządu RP, a także do społeczności międzynarodowej o utrzymanie dotychczasowej polityki i podjęcie nowych działań zmierzających do rozwiązania konfliktu i zakończenia okupacji gruzińskich terytoriów.

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites