Rozsądek na grzybobraniu

Już zdarzają się pierwsze przypadki zagubienia się w lesie w trakcie grzybobrania. Policja uczula więc wszystkich grzybiarzy, by zachowali rozsądek, wchodząc do nieznanego sobie lasu. Trzeba więc powiadomić rodzinę bądź znajomych dokąd się wyrusza, mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy i być ubranym w jasną bądź jaskrawą odzież. Jest też wiele innych zasad, których warto się trzymać.

Komunikat KPP w Bolesławcu:

Grzybiarzu bądź rozsądny.

Teren powiatu bolesławieckiego ze względu na dużą ilość obszarów leśnych cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród osób zbierających runo leśne. Bolesławieccy policjanci przypominają aby wybierając się do lasu pamiętać o kilku zasadach, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

W okresie jesiennym dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na terenach leśnych, najczęściej powtarzającymi się zdarzeniami w sezonie zbierania runa leśnego na terenie borów dolnośląskich są zagubienia osób w lesie. W miniony weekend policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu prowadzili poszukiwania zaginionego 71-letniego grzybiarza. Przez 3 dni trwały intensywne działania policjantów, strażaków i żołnierzy. Zaginiony mężczyzna został znaleziony cały i zdrowy na terenie powiatu legnickiego.

POLICJANCI APELUJĄ DO GRZYBIARZY ABY WYBIERAJAC SIĘ DO LASU PAMIĘTALI O ZASADACH, KTÓRE ZAPEWNIĄ BEZPIECZEŃSTWO :

• poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
• zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziemy bardziej widoczni,
• miej przy sobie telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych,
• jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy,
• nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,
• ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów,
• zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
• zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
• w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.

PONADTO:
– udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei,
– nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).

Przypominamy także, że zabrania się zatrzymania lub postoju na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu w innym miejscu niż wyznaczone do tego celu.

Oficer Prasowy KPP w Bolesławcu
asp szt. Anna Kublik-Rościszewska

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites