Samorządowcy pracują

Portal Samorządowy PAP opublikował wyniki swojego sondażu, który przeprowadził wśród pracowników samorządowych. Wynika z niego, że 94% samorządowców, zatem niemal wszyscy, rezygnują nawet z przysługujących im przerw w pracy, żeby tylko zwiększyć jej efektywność. I tyle samo pracowników zadeklarowało, że zdarzyło im się dobrowolnie i bezpłatnie wykonywać zadania, które nie należały do ich obowiązków.

Serwis Samorządowy PAP:

Tak się robi. Jakie są faktyczne zachowania pracowników samorządowych?

Samorzadowcy często wykonują zadania ponadobowiązkowe.

Zdecydowanej większości samorządowców zdarza się rezygnować z przerw w pracy oraz wykonywać zadania wykraczające poza zakres obowiązków. Wśród ankietowanych częściej zdarzają się przypadki pracy po spożyciu alkoholu niż korzystania z „lewych” zwolnień.

Serwis Samorządowy PAP przeprowadził ankietę „faktyczne zachowania pracowników samorządowych”, w której zapytał samorządowców o różne formy pracy ponad normę, a także sytuacje wskazujące na nieuczciwość lub niesumienność zawodową.

Jak wynika z badania, 94 proc. samorządowców w celu zwiększenia efektywności decydowało się rezygnować z przerw przysługujących im w czasie pracy. Niemal tyle samo osób (93 proc.) zadeklarowało, że zdarzyło im się dobrowolnie i bezpłatnie wykonywać zadania, które nie należały do ich obowiązków. Z kolei około jedna trzecia samorządowców (29 proc.) odmówiła wykonania zadania, które wykraczało poza zakres ich obowiązków.

Z deklaracji wynika, że spóźnienia zdarzają się 39 proc. pracowników JST, z kolei 63 proc. zdarzyło się załatwiać prywatne sprawy (np. w urzędach) w godzinach pracy.

Niemal dwie trzecie ankietowanych (71 proc.) przyznało, że korzysta w godzinach pracy ze służbowego telefonu, papieru bądź innych materiałów w celach prywatnych.

Na pytanie, „czy zdarzało Ci się przebywać na zwolnieniu lekarskim mimo dobrego stanu zdrowia”, odpowiedzi twierdzącej udzieliło jedynie 2 proc. respondentów. Natomiast 9 proc. respondentów wskazało, że dorabili do pensji w godzinach pracy, a 7 proc. zadeklarowało, że zdarzało się im pracować po spożyciu alkoholu.

Ankietę Serwisu Samorządowego PAP wykonano po tym jak CBOS udostępnił wyniki badania, w którym zadano te same pytania. (Więcej: Co wolno w biurze. CBOS udostępnił analizę dotyczącą etyki pracowniczej)

W ankiecie Serwisu Samorządowego PAP, przeprowadzonej w dniach 18-19 sierpnia drogą elektroniczną, wzięło udział 149 respondentów.

kic/Serwis Samorządowy PAP

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites