Sondaż wyborczy

CBOS opublikował sondaż przedwyborczy, z którego wynika, że 76% obywateli deklaruje chęć wzięcia w jesiennych wyborach samorządowych. Poza sondażem dotyczącym preferencji partyjnych zapytano też o preferencje dotyczące obecnych władz w gminach. I tak 46% pytanych zamierza głosować na kandydatów związanych z tymi obecnymi władzami samorządowymi. 33% chce zagłosować na ludzi niezwiązanych z nimi. Natomiast aż 21% jest niezdecydowana.

Serwis Samorządowy PAP:

Sondaż wyborczy. CBOS: trzy czwarte Polaków zamierza głosować.

Z sierpniowego sondażu CBOS wynika, że w wyborach do sejmików 35 proc. badanych zamierza oddać głos na PiS (wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską), 18 proc. – na koalicję PO i Nowoczesnej, 7 proc. – na PSL, 6 proc. – na Kukiz’15, a 4 proc. – na SLD. Po 1 proc. poparcia uzyskały Partia Razem i partia Wolność. Blisko co czwarta pytana przez CBOS osoba jeszcze nie wiedziała na który z komitetów odda głos.

Z sondażu wynika również, że 76 proc. badanych spośród uprawnionych do głosowania deklaruje udział w wyborach samorządowych (przy czym 60 proc. na pewno, a 16 proc. raczej weźmie w nich udział); 12 proc. nie zamierza wziąć w nich udziału (7 proc. na pewno, a 5 proc. raczej nie weźmie udziału). Niezdecydowanych jest 12 proc. spośród respondentów.

CBOS zapytał również o zainteresowanie I turą wyborów do rad gminnych, powiatowych i sejmików wojewódzkich oraz I turą wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Bardzo zainteresowanych tymi wyborami jest 29 proc. badanych, raczej zainteresowanych 46 proc., zupełnie niezainteresowanych 9 proc., raczej nie zainteresowanych 15 proc., a 1 proc. badanych wybrał odpowiedź „trudno powiedzieć”.

46 proc. badanych zamierza głosować na kandydatów związanych z obecnymi władzami miasta lub gminy, 33 proc. badanych – na kandydatów niezwiązanych z obecnymi władzami miasta lub gminy, a 21 proc. jest niezdecydowanych.

W stosunku do badania sprzed czterech lat odsetek badanych, którzy zamierzają głosować na kandydatów związanych z obecnymi władzami miasta lub gminy wzrósł o 11 proc., a na niezwiązanych z obecnymi władzami zmalał o 14 proc.

CBOS w komentarzu do badania podkreślił, że Polacy są zadowoleni z obecnych samorządów terytorialnych i inaczej niż przed poprzednimi wyborami samorządowymi, wyraźnie chcieliby utrzymania we władzach lokalnych dotychczasowych radnych także w następnej kadencji niż wymiany ich na nowych ludzi.

„Co więcej, dobre oceny działalności władz samorządowych silniej niż cztery lata temu łączone są z konkretnymi radnymi i konkretną opcją polityczną. Być może większa niż kiedykolwiek zachowawczość wyborców, jeśli chodzi o władze lokalne – poza pozytywnie ocenianymi efektami ich pracy – wynika z obaw o uprawnienia samorządów i ich samodzielność w przyszłości” – czytamy w komentarzu CBOS.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites